Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır? 2021

Google Drive nedir? Çeşitli dosyaları buluta kaydetmenize ve ardından bunlara akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan erişmenize olanak tanıyan son derece popüler bir bulut depolama hizmetidir. Çoğu yeni Android telefona önceden yüklenmiş olarak gelir ve daha önce Gmail kullandıysanız zaten bir hesabınız vardır.

Güçlü ve kullanımı kolaydır, ancak bulut depolamada yeniyseniz ve Dropbox veya Box gibi rakipleri hiç kullanmadıysanız, biraz bunaltıcı olabilir. Yardımcı olmak için, Google Drive nedir sorusunun cevabını sizin için bir araya getirdik. Henüz telefonunuzda yoksa, Android veya iOS için uygulamayı indirmek için aşağıdaki indirme düğmelerine tıklayın.

Google Play’den İndir APK Olarak İndir

Google Drive Nasıl Çalışır?

google drive nedir ve nasıl çalışır 2020
Google Drive Nasıl Çalışır?

Burada fazla teknik bilgi almayacağız, ancak Google Drive, Google’ın bulut depolama çözümüdür. Medyanızı ve belgelerinizi Google sunucularında depolamanıza olanak tanır, böylece sabit sürücünüzde yer açabilir ve internet bağlantısı olan hemen hemen her cihazdan bunlara erişebilirsiniz.

Tüm özelliklere dalmadan Google Drive nedir konusunu anlattık şimdi kullanım şeklini göstermeden önce, bilmeniz gereken birkaç temel şeyden bahsedelim. Birincisi, hizmeti kullanmak için bir Google hesabına ihtiyacınız olmasıdır. Ücretsizdir ve birkaç dakika içinde kurulabilir. Hesap, Drive, Gmail, Fotoğraflar, YouTube, Play Store vb. Dahil tüm Google hizmetlerine erişmenizi sağlar.

drive.google.com adresine giderek veya ücretsiz Android uygulaması aracılığıyla Drive’a erişebilirsiniz. Masaüstü için Google Drive ile bilgisayarınızdaki Drive klasöründen tüm dosyalarınızı da görüntüleyebilirsiniz, ancak önce yazılımı indirmeniz gerekir.

Yazılımı Drive’ın web sitesini ziyaret ederek edinebilirsiniz. Buradan, sağ üstteki ayarlar dişli çarkına, ardından Masaüstü için Drive’ı Al’a tıklayın. Kurulum talimatlarını izleyin, ardından programı başlatın ve kurulum sürecini gerçekleştirin, ardından Windows’ta Sık Kullanılanlar sekmesinin altında bir Google Drive simgesi göreceksiniz.


Google Drive Fiyatlandırması

türkiyede google drive fiyatlandırması 2020
Google Drive fiyatlandırması

Depolama söz konusu olduğunda, Drive, Gmail ve Fotoğraflar arasında paylaşılan ücretsiz 15 GB alırsınız. Çoğu insan için bu yeterlidir, ancak aylık veya yıllık abonelik ücreti için daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Bu aboneliğin adı artık Google One ve Google Store’daki indirimler ve aileler için ek kullanıcılar gibi daha fazla depolamanın ötesinde ek avantajlar sağlıyor.


Desteklenen Dosya Türleri

Depolama alanı, çoğu bulut depolama çözümü için temel sorundur, ancak dosya türü sınırlamaları da birçok kullanıcı için önemli olabilir. Neyse ki, Google Drive .jpeg, .png, .gif, mpeg4, .mov ve .avi dahil olmak üzere bir ton dosya türünü destekler. Tüm liste burada. Ayrıca dosya boyutu sınırları da vardır, ancak çoğu kullanıcı için sorun yaratmazlar:

  • Belgeler: 1,02 milyon karaktere kadar. Bir metin belgesini Google Dokümanlar biçimine dönüştürürseniz, en fazla 50 MB olabilir.
  • E- tablolar: Google E-Tablolar’da oluşturulan veya dönüştürülen elektronik tablolar için iki milyona kadar hücre.
  • Sunular: Google Slaytlar’a dönüştürülen sunular için 100 MB’a kadar.
  • Diğer tüm dosyalar: 5 TB’a kadar.

Google Drive nedir konusuna dair önce bilmeniz gereken bazı temel şeyler bu kadar. Artık bunu anlattığımıza göre, Google Drive’ın nasıl kullanılacağına bir göz atalım.


Google Drive Dosyaları Nasıl Yüklenir ve İndirilir?

drive'ye web den dosya yükleme 2020
Web İçin Google Drive Yedekleme

Google Drive’daki dosyalarınıza erişmek için önce bunları web’e, PC’ye veya mobil istemciye yüklemeniz gerekir. İlk olarak, dosyaları Drive’a yüklemenin iki yolu olan web istemcisinden bahsedeceğiz.

İlki sürükle ve bırak yöntemidir: PC’nizden yüklemek istediğiniz bir dosyayı seçin, bir tarayıcı penceresinde Drive’a sürükleyin ve bırakın. Bu, hem tek tek dosyalar hem de klasörler için çalışır. İkinci seçenek, web sitesinin sol üst köşesinde bulunan Yeni düğmesine tıklamak ve Dosya yükleme veya Klasör yükleme (yukarıdaki resim) seçeneğini belirlemektir. Ardından yüklemek istediğiniz dosyaları veya klasörleri seçin,  veya Yükle’ye tıklayın ve hazırsınız.

masaüstü google drive 2020
Masaüstü İçin Google Drive Dosya Yedekleme

Google’ın bulut sunucusuna yüklemenin daha da kolay bir yöntemi, Masaüstü için Google Drive’dan yararlanmaktır. Yüklemek istediğiniz belgeleri sürükleyip Drive klasörüne bırakmanız yeterlidir. Temelde, dosyaları bilgisayarınızdaki bir klasörden diğerine aktarmakla aynı şekilde çalışır, ancak dosyaların senkronize edilmesi biraz zaman alabilir.

mobil için google drive yedekleme 2020
Mobil İçin Google Drive Dosya Yedekleme

Mobil cihazınızdan dosya yüklemek de aynı derecede kolaydır. Drive uygulamasını açın, sağ alt köşedeki + simgesini tıklayın ve buluta göndermek istediğiniz dosyayı seçin. Dosyaları açıp Paylaş düğmesine ve ardından Drive’a Kaydet’e dokunarak da hızla yükleyebilirsiniz .

Google Drive’dan dosya indirmek, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda hızlı ve kolaydır. Masaüstü için Google Drive kullanıyorsanız, yüklediğiniz her şey, tıpkı diğer dosyalar gibi bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre kopyalanabilir. Dosyaları web istemcisinden sağ tıklayıp İndir’i tıklayarak da indirebilirsiniz. Bu hem tek tek dosyalar hem de tüm klasörler için çalışır.

mobil icin google drive dosya indirme 2020
Mobil İçin Google Drive Dosya İndirme

Mobil cihazlarda, dosyaları bulutta bırakmak ve ihtiyaç duyduğunuzda açmak daha uygun olabilir, ancak bu Google Drive indirme düğmesini bulmanız gereken bazı durumlar vardır. Tek yapmanız gereken şey uygulamada dosyayı bulmak, sağda üç noktaya dokunup daha sonra  İndir’e tıklamak.


Google Drive’da Dosyalar Nasıl Düzenlenir ve Silinir?

Drive’daki dosyaları, bilgisayarınızdaki gibi düzenleyebilirsiniz. Hepsini tek bir yerde (Sürücüm) bırakabilir veya farklı klasörlere koyabilirsiniz. Web istemcisinde bir klasör oluşturmak için Yeni düğmesine tıklayın ve ardından Klasör öğesini seçin. Ayrıca, bilgisayarınızdaki Drive klasörünü sağ tıklayıp normalde Windows’ta yaptığınız gibi yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Mobilde, mavi + düğmesine dokunun ve aşağıdaki ekran görüntülerinde gösterildiği gibi Klasör’ü seçin.

google drive dosya düzenleme ve silme 2020
Google Drive’da Dosyalar Nasıl Düzenlenir ve Silinir?

Dosyaları web’deki bir klasöre taşımak için, web istemcisi ve Drive klasörü için sürükle ve bırak yöntemini kullanmanız yeterlidir. Bu aynı zamanda mobil cihazlarda da çalışır, ancak deneyimlerime göre, bir dosyanın yanındaki Diğer işlemler simgesine (üç dikey nokta) dokunursanız, Taşı seçeneğini seçerseniz ve ardından dosya için yeni konumu seçerseniz daha hızlı olur.

Google drive dosya taşıma 2020
Google Drive Dosya Taşıma

Drive Dosyaları Nasıl Silinir?

Bulutta depolama alanı çok yüksek olduğundan, alan açmak için Drive dosyalarının nasıl silineceğini bilmek önemlidir. Web’deki en kolay seçenek, bir dosya veya klasör seçmek ve klavyenizdeki sil tuşuna basmaktır. Bu hem web istemcisi hem de Drive klasörü için çalışır. Bir Drive belgesini mobil cihazınızdan silmek için, dosyanın (üç dikey nokta) yanındaki Diğer işlemler simgesine dokunun ve Kaldır’ı seçin.


Google Drive’da Dosyalar Nasıl Paylaşılır?

Drive’la ilgili en iyi şeylerden biri, dosyaları başkalarıyla paylaşabilmektir. Bunlar tekli belgeler olabileceği gibi klasörler de olabilir. Bir Google Drive dosyasını veya klasörünü paylaşmak için, onu seçin ve Paylaşılabilir bağlantı al simgesini tıklayın, ardından bağlantıyı kopyalayıp istediğiniz kişilerle paylaşın. Düzenleme iznini etkinleştirebileceğiniz ve bağlantıyı doğrudan birinin e-posta adresine gönderebileceğiniz Paylaşım ayarları seçeneğini de tıklayabilirsiniz.

google drive dosya paylaşma 2020
Google Drive’da Dosyalar Nasıl Paylaşılır?

İşlem, mobil cihazlar için benzerdir. Bir dosyanın yanındaki Diğer işlemler simgesine (üç dikey nokta) dokunun ve Bağlantı paylaşımı seçeneğini açın. Bağlantı otomatik olarak kopyalanacaktır, böylece devam edip bir mesajlaşma uygulamasına yapıştırabilir ve bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Alternatif olarak,  bağlantıyı bir e-posta adresine göndermek için Kişi ekle’ye dokunabilirsiniz.


Google Drive Üçüncü Taraf Uygulamalarla Nasıl Kullanılır?

Drive, Microsoft’un Word, Excel ve PowerPoint’ine rakip olan Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytları içeren Google’ın ofis üretkenlik paketiyle bağlantılıdır. Bu üç hizmetin kendi özel web sitesi olmasına rağmen, oluşturduğunuz her belge otomatik olarak Drive’a kaydedilir. Drive ayrıca Google Formlar, Google Çizimler ve daha fazlası gibi diğer Google hizmetlerini de destekler.

Doğrudan Drive’ın web arayüzünden veya mobil uygulamadan bir belge oluşturabilirsiniz, bu daha sonra sizi Google Dokümanın özel web sitesine götürür. Tam olarak nasıl? Web sitesinin sol üst köşesindeki mavi Yeni düğmesini tıklayın ve ardından Google DokümanlarGoogle E-Tablolar veya Google Slaytlar’ı seçin. Mobil cihazda + simgesine dokunun ve önceki cümlede bahsedilen üç seçenekten birini seçin.

google drive ile üçüncü taraf uygulamalar 2020
Google Drive’yi Üçüncü Taraf Uygulamalarla Kullanma

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, oluşturulan tüm belgelere her zaman bilgisayarınızdan, mobil cihazınızdan ve bilgisayarınızdaki Drive klasöründen erişebilirsiniz.

Google Drive, birçok üçüncü taraf uygulamasıyla da entegre olur. Bunlar şunları içerir:

  • DocHub (PDF’leri imzalamak),
  • Pixlr Express (fotoğraf düzenleyici),
  • Draw.io (diyagramlar ve diğerleri).

Google Drive ile çalışan bir üçüncü taraf uygulaması, eski mesajlarınızı bulut hizmetinde gerçekten saklayabileceğiniz WhatsApp’tır. Daha da iyi bir haber olarak, WhatsApp, insanların mesajlarını depolama sınırlarına dahil etmeden Google Drive’da depolamalarına izin veren bir değişiklik yaptı.

Web arayüzü aracılığıyla tam listeye göz atabilirsiniz: Yeni düğmesine tıklayın ve Diğer’i ve ardından Daha fazla uygulama bağla’yı seçin. Hoşunuza giden bir şey gördüğünüzde,  onu Drive ile entegre etmek için Bağlan düğmesini tıklayın.


Gmail’in Drive Entegrasyonunu Kullanma

gmail ve drive 2020
Gmail’in Drive Entegrasyonunu Kullanma

En iyi ve en kullanışlı entegrasyonlardan biri Gmail ve Drive arasındadır. Aslında, depolama için Gmail’i kullanmaya yönelik resmi olmayan destek, bir hizmet olarak Google Drive’dan öncedir. Hayranlar, Gmail’i bir depolama ortamı olarak kullanmanıza izin veren Gmail Drive adlı bir program yarattı. Açıkçası Google Drive ve Masaüstü için Drive piyasaya sürüldükten sonra artık Gmail Drive gerekli değildi ve artık desteklenmiyor.

Bir Drive dosyasını Gmail ile paylaşmak için, bir ileti oluşturmaya başlayın ve ekranın alt kısmındaki Drive simgesini tıklayın. Daha sonra dosyaya gidebilir ve onu paylaşabilirsiniz. Mobil cihazlarda, ekranın üst kısmındaki Ekle simgesini (ataç) ve ardından Drive’dan Ekle’yi tıklayın. Bu ayrıca, ekler yerine bağlantı olarak paylaşılan büyük dosyaları paylaşmanın kolay bir yoludur.

Gmail dosyalarını sürücüye kaydetmek de kolaydır. Görselin veya başka bir medya dosyasının üzerine fareyi getirin ve sağ alttaki Drive simgesini tıklayın. Mobil cihazda, resme uzun süre basmanız ve ardından Resmi görüntüle’ye dokunmanız gerekir. Sağ üstteki Diğer seçenekler simgesine (üç nokta) ve ardından Drive’a Kaydet’e dokunun.

Gmail’deki dosyaların Drive’daki dosyalarla aynı depolama sınırına dahil edildiğini belirtmek gerekir, bu nedenle bu şekilde gerçekten yer tasarrufu sağlamazsınız. Bununla birlikte, web, mobil ve masaüstü istemcilerdeki Drive arayüzünde onları aramayı kolaylaştırıyorsunuz.


Google Drive Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

Dosyalarınızın çevrimiçi olması, onlara birden fazla cihazdan erişmek için harikadır, ancak aynı zamanda bir internet bağlantısı olmadan onları göremeyeceğiniz veya düzenleyemeyeceğiniz anlamına da gelebilir. Neyse ki, Google Drive’da durum böyle değil. Hizmetin, internete bağlı değilken dosyalara erişmenizi sağlayan bir çevrimdışı modu vardır. Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar dahil olmak üzere dosyaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilir, tüm değişiklikler internet bağlantısı tekrar kurulduğunda otomatik olarak senkronize edilir.

Çevrimdışı erişimi her cihaz için ayrı ayrı açmanız gerekir. Bilgisayarınızda ayarlar menüsünü açın ve Çevrimdışı modu etkinleştirin. Ayrıca Google Dokümanlar çevrimdışı Chrome uzantısını indirdiğinizden emin olun. Bu tamamlandıktan sonra, dosyalarınızı görüntülemek veya düzenlemek için Drive’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bunun çalışması için Chrome tarayıcısını kullanmanız gerektiğini unutmayın. Elbette, dosyaları bilgisayarınızdaki Drive klasöründen de açabilirsiniz, bu daha sonra Chrome’da açılacaktır.

Mobil cihazlarda işler biraz farklı. Drive uygulamasını açmanız, bir dosyanın yanındaki Diğer işlemler simgesine (üç dikey nokta) dokunmanız ve ardından Çevrimdışı kullanılabilir’i seçmeniz gerekir. Alternatif olarak, bir dosyaya uzun süre basabilir ve ardından diğerlerini seçebilir ve aynı anda birden fazla dosya için çevrimdışı modu etkinleştirmek için aynı prosedürü uygulayabilirsiniz.

google drive çevrimdışı 2020
Google Drive Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

Buraya kadar geldiyseniz, Google Drive nedir ve nasıl kullanılır konusunda iyi bir fikriniz olmalı. Hizmet birkaç özellik daha sunuyor, ancak yukarıda belirtilenler en önemlileri. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

“Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır? 2021” üzerine 4 yorum

Yorum yapın