Google Geçmiş Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’nin bizi en yakın arkadaşlarımızdan ve akrabalarımızdan daha iyi tanıdığını söylemek muhtemelen doğrudur. Cidden, arama devi, herhangi bir ürününden veya hizmetinden geçen tüm internet geçmişini depolar. Google’ın her yerde olduğunu düşünürsek bu çok şey ifade ediyor. Neyse ki, verileriniz hakkında oldukça şeffaflar ve sahip oldukları her şey hakkında size bilgi veriyorlar. Bu yazıda size bunun tam olarak nasıl yapıldığını göstereceğiz. Daha fazla uzatmadan, google geçmiş silme konusunda size yol gösterelim.


Google Tarayıcı Geçmişini ve Arama Verilerini Silmeli misiniz?

Bazılarınızın gizlilik endişeleri nedeniyle Google geçmişinizi silmek isteyeceği varsayılabilir. Geçmişinize hızlıca göz attığınızda, diğer şeylerin yanı sıra tüm göz atma, konum, uygulama, YouTube ve cihaz bilgilerinize sahip olduklarını görebiliyoruz. Ancak Google geçmişinizi temizlemek geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilirken, aynı zamanda uyanık olduğunuz saatlerde çevrimiçi deneyiminizi kötüleştirecektir. Bunun nedeni, Google’ın işleri sizin için daha kolay hale getirmek için tüm bu verileri kullanmasıdır.

Google, işe gitmeden önce size trafik bildirimleri verebilir. Uçak bileti bilgileri Gmail’deki e-postalardan alınabilir. Google nerede yaşadığınızı ve çalıştığınızı bildiğinde navigasyonu ayarlamak daha kolaydır. Google geçmişinizi ve verilerinizi silerseniz, bu veya diğer benzer özellikler zarar görebilir. Arama önerileri gibi basit şeyler bile daha az doğru olacaktır.

Bu, buzdağının sadece görünen kısmı. Tüm Google hizmetleri, kullanımınızı olabildiğince sorunsuz ve rahat hale getirmek için birlikte çalışır. Ancak gerçek şu ki, muhtemelen verilerinizi çok sevmeyeceğiniz şeyler için de kullanıyorlar. Mahremiyet için kolaylıktan ödün vermek isteyip istemediğiniz size kalmış.

google geçmişini silmeli miyim 2020
Google Tarayıcı Geçmişini ve Arama Verilerini Silmeli misiniz?

Google Verilerinize Nasıl Bakabilirsiniz?

Google’ın hakkınızda bildiği her şeye bir göz atmak oldukça basit. Tek yapmanız gereken Google’ın etkinlik sayfasına gitmek. Google hesabınızda oturum açtıysanız, tüm bilgileriniz size sunulacaktır. Görmek için aşağıdaki butona tıklayın.

Google Etkinliğini Görün

Her şeyin daha ayrıntılı bir görünümünü elde etmek için Tarihe göre filtrele butonuna tıklayın. Ses ve ses ayrıntılarınızı, uygulama etkinliğinizi, aramalarınızı, YouTube geçmişinizi ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Aslında orada oldukça ilginç şeyler var, ancak tüm bu ayrıntıların tek bir merkezde toplandığını görmek biraz korkutucu.

Biraz çıldırmak ister misin? Solda Diğer Google Etkinlikleri sekmesine tıklayın. Konum Geçmişi altında Geçmişi yönet butonuna tıklayın. Google size nerede olduğunuzu gösterecek. Rastgele bir tarih bile seçebilir ve saatler, yerler ve ulaşım şekli ayrıntıları dahil olmak üzere o gün nereye gittiğinizi görebilirsiniz.

google verilerine bakma 2020
Google Verilerinize Nasıl Bakabilirsiniz?

Google Geçmişinizi Nasıl Devre Dışı Bırakabilirsiniz?

Belki Google geçmişinizi sonsuza kadar silmek istemezsiniz. Yalnızca bir süre hareketsiz kalmasını isteyebilir, ardından Google’ın sunduğu her şeyin keyfini çıkarmaya devam etmek için yeniden etkinleştirebilirsiniz. Durum buysa, onu devre dışı bırakabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz. Google’ın depolamasını istediğiniz bilgileri de seçebilirsiniz.

  1. Herhangi bir tarayıcıdan Google Etkinlik sayfanıza gidin.
  2. Etkinlik Kontrollerine tıklayın.
  3. Web ve Uygulama EtkinliğiniKonum Geçmişini veya YouTube Geçmişini devre dışı bırakabilir ve yönetebilirsiniz.
  4. Tercih ettiğiniz kutuları işaretleyin.
  5. Google’ın neleri depoladığını kontrol etmek için Geçmişi Yönet seçeneğine de tıklayabilirsiniz.
google geçmiş devre dışı bırakma 2020
Google Geçmişinizi Nasıl Devre Dışı Bırakabilirsiniz?

Google Geçmiş Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google geçmişinizi kısmen veya tamamen devre dışı bırakmak yeterli olmayabilir. Her şeyin gitmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  1. Herhangi bir tarayıcıdan Google Etkinlik sayfanıza gidin.
  2. Sil üzerine tıklayın.
  3. Geçmişinizi silmek istediğiniz belirli bir süreyi seçebilirsiniz. Bunlar, Son saatSon günTüm zamanlar veya Özel aralığı içerir.
  4. Ve işlem tamam.
google geçmişi silme adımları 2020
Google Geçmiş Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google geçmişini makinelerinizden silerseniz, yine de sizi Google için tamamen görünmez kılmayacağına dikkat edilmelidir. Gmail, YouTube veya diğerleri gibi hizmetleri kullanmak için bir Google hesabınız varsa, izleniyorsunuz. Google hesabınızı tamamen nasıl sileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın bakın. Ayrıca düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın