Oyun Telefonlarının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir? Google cevabı verdi

Razer Phone , 2017’nin sonlarında kategoriyi yeniden canlandırdığından beri piyasaya çıkan bir sürü oyun telefonu gördük. O zamandan beri Asus ROG Phone serisini, Black Shark ailesini ve diğer birçok cihaza tanık olduk.

“Oyun telefonu” terimi pratikte oldukça belirsizdir, çünkü birçok marka bunu güçlü iç ambalajları paketleme ve daha iyi soğutma olarak yorumluyor. Neyse ki, Google tarafından bir Oyun Aygıtı Sertifika programının varlığı ortaya çıkarıldı.

Bir çıkış için oyun aygıtı sertifikası almak istiyorsa, satış noktasında Google dokümanları bir cihaz için çeşitli gereksinimler ortaya koymaktadır


Oyun Telefonu Özellikleri

İlk şart, cihazın “öngörülebilir performans” sunması gerektiğidir. Bu, cihaz üzerinde oyun oynarken “beklenmeyen boğulma, kayıp CPU çekirdeği veya diğer garip sistem davranışları” anlamına gelir.

Google ayrıca, cihazların “modern, güncel bir GPU ve ekran API’ları” sunması gerektiğini söyleyerek programın GPU performansına odaklanıyor. Daha ayrıntılı olarak, arama devi Vulkan 1.1’in bu cihazlarda desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Son olarak, belgeler ayrıca sertifikalı bir oyun telefonunun RAM’e öngörülebilir bir şekilde erişim sağlaması gerektiğini söyleyerek RAM davranışını ele almaktadır. Ayrıca Google, sertifikalı telefonların öldürülmeden önce bir işlem tarafından en az 2,3 GB RAM kullanmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Bu sadece üreticiler için iki zorunluluk olarak daha iyi soğutma ve RAM yönetimi sağlıyor.

Google'un yayınladığı oyun telefonları sertifası
Oyun Telefonu

Ayrıca tazeleme oranlarının ve fiziksel girdilerin oyun telefonu sertifikası için göz önünde bulundurulmadığını belirtmek ilginç. Razer Phone serisinin 120Hz yenileme hızı sunan beğenilerini gördük, bu da daha yumuşak bir oyun ve sistem deneyimine dönüşüyor.

Ülkemizde fazla tanınmayan oyun telefonları, ne zaman günlük yaşantımıza girer bilinmez ama gerçekten güçlü telefonlar olacağı kesin. Tabii ki de değerleri de kaliteye ve telefonun gücüne göre artacak. Bu durumda umarım oyun telefonları ülkemiz için ucuz fiyatlara sahip olabileceğimiz bir ürün olur.

Sonuç olarak, Google’ın bir oyun telefonu tanımı, temelde aşırı ısınmayacak, ancak mantıklı bir RAM yönetimi içeren oldukça güçlü bir cihazdır. Oyun telefonlarından ne görmek istersiniz? Yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Haberler Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın