NFC Nedir? Nasıl Kullanılır? 2021

NFC nedir ilk başta bu konuya açıklık getirmek gerekirse; Yakın Alan İletişimi (NFC), iki cihaz arasında veri aktarımı için oldukça kullanışlıdır. İster fotoğraf, video, dosya göndermek, ister ödeme yapmak isteyin, NFC bunu yapmanızı kolaylaştırabilir. Ama nasıl çalışıyor ve nasıl kullanıyorsunuz? NFC’yi kullanma hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler konusunda size rehberlik edeceğiz. İşte tam olarak NFC nedir ve nasıl kullanılır sorusunun cevabı;

NFC Nedir?

Peki tam olarak NFC etiket okuyucu nedir? Basitçe ifade etmek gerekirse, NFC, Yakın Alan İletişimi adı verilen bir kablosuz veri aktarım yöntemidir ve bu yöntem, teknolojinin yakın çevredeki bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iletişim kurmasını sağlar. Kolay, hızlı ve otomatik olarak çalışır.

NFC Nedir?
NFC Nedir?

NFC’niz Var Mı?

NFC, hemen hemen her ileri teknoloji telefonda mevcuttur, ancak tüm orta sınıf ve giriş seviyesi telefonlarda mevcut değildir. Telefonunuzda NFC olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, genellikle cihazın arkasında bir yerde bulunan NFC yazısını aramaktır. Bazı Samsung telefonlarda, pil paketi üzerinde “Near-Field Communication” yazısı görürsünüz. Ancak, yeni modellerin çoğunun çıkarılabilir bir arka yüzü olmadığından, bu yalnızca eski telefonlar için geçerlidir.

Bazı cihazlarda özellikle Sony Xperia telefonların arka tarafında, cihazın NFC özellikli olduğunu belirten resmi sembol olan N İşaretini görürsünüz. N İşareti ayrıca NFC yongasının tam yerini gösterir.

Ya da tüm donanım müdahalelerini atlayabilir ve telefonunuzun Ayarlar menüsünü kontrol edebilirsiniz:

 1. Android cihazınızda “Ayarlar”a dokunun.
 2. “Bağlı cihazlar”ı seçin.
 3. “Bağlantı tercihleri”ni seçin.
 4. “NFC” ve “Android Beam” seçeneklerini göreceksiniz.

Cihazınıza bağlı olarak, bu iki seçenek farklı bir klasörde bulunabilir. Bunları bulamazsanız, ayarlar menüsünü açın, üstteki arama simgesine dokunun ve “NFC” yazın. Telefonunuzda varsa, NFC seçeneği görünecektir.

NFC'niz var mı?
NFC’niz Var Mı?

NFC’nin Etkinleştirilmesi

Cihazınızda NFC varsa, NFC’yi kullanabilmeniz için Android Beam’in etkinleştirilmesi gerekir:

 1. Android cihazınızda “Ayarlar”a dokunun.
 2. “Bağlı cihazlar”ı seçin.
 3. “Bağlantı tercihleri”ni seçin.
 4. “NFC” ve “Android Beam” seçeneklerini göreceksiniz.
 5. İkisini de açın.

Akıllı telefonların NFC yetenekleri Android Beam ile birlikte çalışır. Android Beam devre dışı bırakılırsa, NFC’nin paylaşım kapasitesini sınırlayabilir.


NFC Aracılığı İle Veri Paylaşımı

NFC etkinleştirildiğinde, zaten verileri aktarmak için kullanırsınız. Başarılı veri paylaşımı için aşağıdakilere dikkat edin:

 • Hem gönderen hem de alan cihazlarda NFC ve Android Beam etkin olmalıdır.
 • Aygıtların hiçbiri uykuda veya kilitli olmamalıdır.
 • İki cihaz birbirini algıladığında hem sesli hem de dokunsal geri bildirim alırsınız.
 • Aktarma başlayana kadar cihazlarınızı ayırmayın.
 • Dosya veya içerik başarılı bir şekilde aktarıldığında sesli geri bildirim duyacaksınız.

Işınlanan İçerik

NFC aracılığıyla paylaşmak istediğiniz içerik veya veriler ne olursa olsun (ör. Fotoğraflar, iletişim bilgileri, web sayfaları, videolar, uygulamalar, vb.), ister bir tablete ister bir telefondan veya bir telefondan tabletten içeriği aktarmanın genel yolu aynı kalır:

 1. Her iki cihazda da NFC’nin açık olduğundan emin olun.
 2. Paylaşılacak içeriği açın.
 3. Her iki cihazın arkasını birbirine yaslayın.
 4. Her iki cihazın da birbirini algıladığına dair ses ve dokunsal onay bekleyin.
 5. Gönderenin ekranının bir küçük resim halinde küçüldüğüne ve üstte “aktarmak için dokun” ifadesinin göründüğüne dikkat edin.
 6. Aktarmaya başlamak için gönderenin ekranına dokunun. Aktarma başladığında bir ses duyacaksınız.
 7. Aktarma tamamlandığında, sesli onay duyarsınız. Ayrıca, aktarma işleminin tamamlandığına dair bir bildirim alırsınız veya uygun işleyici uygulaması, aktarılan içeriği başlatıp açar.
android beam
Işınlanan İçerik

Uygulamaları Paylaşma

Uygulamaları NFC aracılığıyla paylaşmak, uygulamanın APK’sını paylaşmaz. Bunun yerine, yalnızca uygulamanın Play Store sayfasını açar.


Web İçeriğini ve Bilgileri Paylaşma

Web sayfalarının NFC aracılığıyla paylaşılması, web sayfasının kendisini göndermez. Bunun yerine, yalnızca web sayfası URL’sini gönderir ve diğer cihaz bunu varsayılan web tarayıcısında açar.


YouTube Videolarını Paylaşma

Benzer şekilde, YouTube videolarını paylaşmak video dosyasını paylaşmaz. Ancak, alıcı telefonun YouTube uygulamasını videoya yönlendirir.


Kişi Bilgilerini Paylaşma

Bir kişiyi NFC aracılığıyla paylaşırken, kişi bilgileri otomatik olarak cihazın telefon rehberine kaydedilir.


Fotoğrafları Paylaşma

NFC ile fotoğraf göndermek çocuk oyuncağı. Göndermek istediğiniz resmi açın, her iki cihazın arkasını birbirine yaklaştırın ve ekrana dokunun. Alıcı cihaz daha sonra aktarımın tamamlandığına dair bir bildirim alır. Sonrasında görüntüyü açmak için dokunun.


NFC Etiketlerini Kullanma

Diğer NFC özellikli cihazlarla içerik paylaşmanın yanı sıra, telefonunuzun veya tabletinizin ayarlarını tek bir dokunuşla yapılandırmak için NFC’yi de kullanabilirsiniz. Bunu, NFC özellikli bir cihaza programlanmış bir NFC etiketine dokundurarak yapabilirsiniz.

Bu tür NFC etiketlerinden veri okumak veya bunlara veri yazmak için Trigger uygulaması gibi bir NFC etiket okuma veya etiket yazma  uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. Bu uygulama kullanılarak programlanan etiketler yalnızca aynı uygulamanın yüklü olduğu cihazlar tarafından okunabilir.

Bir web sayfasını açmak, telefon ayarlarını yapılandırmak ve hatta sadece cihazı etikete dokundurarak bir metin göndermek gibi görevleri gerçekleştirmek için bir NFC etiketi programlayabilirsiniz. Örneğin, ofise ulaştığınızda, telefonunuzun titreşim modunun ve Wi-Fi ayarının açık olmasına, Bluetooth’un devre dışı kalmasına ihtiyaç duyduğunuzda kullanılmak üzere bir NFC etiketi programlamak isteyebilirsiniz. Cihazınızın arkasına programlanmış etikete dokunduğunuzda, cihaz, etikete programlanmış görevleri gerçekleştirecektir.

Trigger Uygulaması

Trigger uygulamasını kullanarak  NFC etiketlerini kodlayabilir ve aşağıdakiler gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Wi-Fi ve Bluetooth ayarları (Uçak modu, otomatik senkronizasyon, GPS açık / kapalı, mobil veri açık / kapalı dahil)
 • Ses ve ses seviyesi ayarları (ses profili, zil sesi, zil / bildirim seviyesi, bildirim tonu, medya ses seviyesi, sistem ses seviyesi, alarm ses seviyesi ve çalarken titreşim)
 • Ekran seçenekleri (parlaklık, bildirim ışığı, otomatik döndürme, ekran zaman aşımı)
 • Sosyal medya (tweetleme, Foursquare, Facebook, Google Latitude, Google Places gibi check-in hizmetleri aracılığıyla giriş)
 • Mesajlar (otomatik senkronizasyon, e-posta gönderme, SMS oluşturma, Glympse gönderme)
 • Uygulamalar ve kısayollar (uygulamayı aç, uygulamayı kapat, etkinliği aç, duraklat, URL / URI aç, metni oku, gezinme)
 • Multimedya (medya oynatmayı başlat/durdur, sonraki medyaya git, önceki medyayı oynat)
 • Alarmlar (alarm kur, zamanlayıcı ayarla)
 • Etkinlikler (etkinlik oluşturun, takvim zaman damgası oluşturun)
 • Güvenlik (kilit ekranını etkinleştir)
 • Telefon görüşmesi yap
 • Samsung’a özgü modlar (engelleme modu, sürüş modu, güç tasarrufu modu)
 • Tasker görevleri oluşturun

Seçtiğiniz tüm eylemleri/görevleri NFC etiketine kaydetmek için “Kaydet ve Yaz” düğmesine dokunmanız yeterlidir. Eylemleri veya görevleri yürütmek için, cihazın arkasına etikete hafifçe vurmanız yeterlidir.

NFC Etiketlerini İncele
nfc etiketleri
NFC Etiketlerini Kullanma

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler, NFC’nin en çok kullanıldığı şeydir. En popüler olanlarından bazıları Samsung Pay ve Google Pay’dir. Apple Pay de var ancak hizmet Android cihazlarla çalışmıyor.

Telefonunuzla ödeme yapmak için önce mevcut ödeme yöntemlerinden birine kaydolmanız gerekir. Samsung Pay yalnızca Samsung cihazlarla uyumludur, Google Pay ise Android 4.4 KitKat ve sonraki sürümleri çalıştıran telefonlarda çalışır. Hazır olduğunuzda ve çalışır durumdayken, desteklenen satıcılarda ödeme yapmaya başlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için NFC’nin etkinleştirildiğinden emin olmalısınız. Ardından, cihazınızın arkasını birkaç saniye ödeme terminaline yakın tutun ve ödeme tamamlanana kadar bekleyin.

mobil ödeme
NFC İle Mobil Ödemeler

NFC’yi Genellikle Ne İçin Kullanıyorsunuz?

Buraya kadar geldiyseniz, NFC nedir ve nasıl kullanılır konusunda iyi bir fikriniz olmuştur. Peki siz NFC’yi ne için kullanıyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın