Paypal Nedir? Nasıl Kullanılır? 2021

PayPal, yaklaşık yirmi yıldır nakit ve çek işlemlerine bir alternatif sağlıyor, ancak finans devi hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var? Ebay’de ödeme yapmakla en iyi bilindiği günlerden beri muazzam bir şekilde büyüdü ve milyonlarca aktif müşteriyle dünya çapında yüzlerce ülkeye genişledi. Peki PayPal nedir ve nasıl kullanılır? Bilmeniz gereken her şeyi okumaya devam edin!


Online Ödeme Yöntemi PayPal Hakkında:

Paypal Nedir?

PayPal nedir? 25 para biriminde 200’den fazla ülkeye hizmet veren, dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme transfer platformlarından biridir. Uzun geçmişi, geniş özellik yelpazesi ve güvenli ödemeleri, Venmo, Apple Pay ve Stripe gibi rakiplere göre avantaj sağlıyor.

PayPal, Amazon, Ebay veya başka bir perakendeci aracılığıyla çevrimiçi alışveriş yapmanıza veya dünya çapında diğer PayPal hesapları veya desteklenen banka hesapları arasında basit para transferleri yapmanıza olanak tanır. Hem alıcılar hem de satıcılar için sağlam dolandırıcılık koruması ile, çevrimiçi para transfer etmenin en güvenli ve en güvenilir yollarından biridir.


PayPal Güvenli Midir?

paypal nedir ve güvenli midir 2020
PayPal Güvenli Midir?

Temel para transferleri veya çevrimiçi ürün satın almak için PayPal’ın kullanımı güvenlidir. Alıcı koruma programı, kredi kartıyla aldığınız programa benzer ve tüm veriler şifrelenmiş ve güvenlidir.

Satıcılar için mesele biraz daha karmaşık. Şirket, bazı sınırlı satıcı koruma programları sunar, ancak iddialar şüpheli olsa bile, genellikle tartışmalı ücretlerde alıcının yanında olan şirkettir. PayPal da FDIC sigortalı değildir, bu nedenle beklenmedik bir şekilde şirketin batması durumunda bakiyenizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı, PayPal’ı işletmenize dahil etmek genellikle iyidir, ancak bir bankanın yerini almaz.

Her zaman olduğu gibi, çevrimiçi finansal verilerinizle ilgili önlemler almalısınız. Güvenli parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Ayrıca, yalnızca doğrulanmış adreslere gönderim yaparak, saygın olmayan alıcılara veya satıcılara şüpheyle yaklaşmak için de öder.

Ayrıca hesabınızı bir banka kartı yerine bir kredi kartına bağlamak ve banka hesabınızdan anında transferleri kapatmak isteyebilirsiniz. Bu, PayPal’a ek olarak kredi kartı şirketinizle hak talebine itiraz etme konusunda size ekstra koruma sağlayacaktır.

Paypal nedir konusuna dair önce bilmeniz gereken bazı temel şeyler bu kadar. Artık bunu anlattığımıza göre, Paypal’ın nasıl kullanılacağına bir göz atalım.


PayPal ile Arkadaşlarınıza ve Ailenize Nasıl Para Gönderilir?

paypal ile para gönderme 2020
PayPal ile Arkadaşlarınıza ve Ailenize Nasıl Para Gönderilir?

Arkadaşlara ve aileye para göndermek, özellikle güvenilir bankaları olmayanlar veya yurtdışında yaşayanlar için PayPal’ın temel özelliklerinden biridir. Tüm işlem akıllı telefonunuzdan veya PC’nizden bir dakika içinde yapılabilir ve tek ihtiyacınız olan birinin adı, e-posta adresi veya telefon numarasıdır.

PayPal uygulamasından nasıl para gönderilir?

  1. PayPal uygulaması açın ve Göndere tıklayın.
  2. Alıcının adınıe-posta adresini veya telefon numarasını girin ve İleri seçeneğine dokunun.
  3. Gönderilecek miktarı girin ve İleri’ye dokunun.
  4. Ödeme yöntemini seçin ve tekrar İleri’ye dokunun.
  5. Bilgileri kontrol edin ve Şimdi Gönder‘e dokunun.

PayPal’dan çevrimiçi olarak nasıl para gönderilir?

  1. paypal.com‘da oturum açın ve Gönder & Talep et’e tıklayın.
  2. Alıcının e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve İleri tıklayın .
  3. Hangisi uygunsa, Bir arkadaşa gönderme veya Bir öğe veya hizmet için ödeme seçeneğini seçin.
  4. Gönderilecek miktarı girin ve Devam’a tıklayın.
  5. Bilgileri kontrol edin ve Gönder’e tıklayın .

PayPal’da Nasıl Para Alınır?

PayPal üzerinden para almak veya talep etmek de çok kolaydır. Aslında, hesabınıza aktarılan parayı talep etmek için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. İşlem bittiğinde, bir bildirim alacaksınız ve fonlar kullanıma hazır.

Para istemek için Transferler sayfasına gidin ve Talep et‘e tıklayın. Hatta belirli koşullar altında bir hesabı olmayan kişilerden para bile talep edebilirsiniz.


Amazon’da PayPal Nasıl Kullanılır?

amazonda paypal nasıl kullanılır 2020
Amazon’da PayPal Nasıl Kullanılır?

Amazon, Ebay’ı en büyük çevrimiçi perakendeci olarak uzun süredir gölgede bıraktı, ancak perakende devinde alışveriş yapmak için PayPal hesabınızı kullanmanız mümkündür. Bununla birlikte, iki hesabı birbirine bağlamanın ötesinde birkaç adım daha var. PayPal’ın Amazon’da nasıl kullanılacağının kısa versiyonu:

Her şeyden önce, hesap türünüze bağlı olarak, PayPal’ın basit Nakit Kartlarından Business Debit Mastercard’larına kadar değişen fiziksel kartlarından birini almanız gerekir. Bu kartlar, diğer Mastercard’lar gibi işlev görür, ancak bunlar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hesaplar için kullanılabilir. Bir kez sahip olduğunuzda, ödeme işlemi sırasında kart numaranızı Amazon’a girmeniz yeterlidir.


Başka Hangi Büyük Mağazalar PayPal’ı Kabul Ediyor?

Ebay ve Amazon dışında, PayPal’ı kabul eden milyonlarca çevrimiçi mağaza var. Bunlara Samsung, Apple, Home Depot, Best Buy, Target, Walgreens ve çok daha fazlası dahildir. Spotify, Steam ve Netflix gibi diğer uygulamalar ve hizmetler de servisi tam olarak destekliyor.

Bir çevrimiçi mağaza hizmetten ödeme kabul etse bile, fiziksel mağazanın kabul etmeyebileceğini belirtmek gerekir. Hesabınızı, sonraki bölümde okuyacağınız PayPal’ın Mastercard’larından biri ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

PayPal’ı hangi büyük mağazaların kabul ettiği, nerede yaşadığınıza bağlı olarak da değişecektir; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mağazaların hizmeti diğer uluslararası pazarlara göre daha fazla destekleme olasılığı daha yüksektir.


Mağazada PayPal Nasıl Kullanılır?

Mağazada PayPal kullanmak için iki ana seçeneğiniz vardır. İlki , tıpkı Google Pay , Apple Pay, Samsung Pay ve diğerleri gibi diğer mobil ödeme uygulamaları gibi telefonunuzun NFC’sini kullanmaktır.

Diğer seçenek, PayPal’ın Mastercard destekli fiziksel kartlarından biridir. Bu kartların birkaç türü vardır ve hangisine başvurabileceğiniz, kişisel veya ticari bir hesabınızın olmasına bağlı olacaktır. Bu kartlar, PayPal’ı açıkça desteklemeseler bile, mağazalardaki diğer Mastercard’lar gibi kullanılabilir.


PayPal Credit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PayPal Credit Nedir ve Nasıl Kullanılır 2020
PayPal Credit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PayPal Credit, geleneksel bir kredi kartına benzer, ancak fiziksel bir kart yerine PayPal hesabınızı kullanır. Şirketin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde mevcut değildir, ancak başvuru süreci basittir ve çevrimiçi olarak yapılabilir.

99 $ üzerindeki alışverişlerde 6 ay boyunca faizsiz ödemeler gibi PayPal Credit’in bir dizi avantajı vardır. Hala onaya tabi olsanız da, sonuçlar genellikle başvurunuzdan birkaç saniye sonra verilir.

Peki PayPal Credit’in nasıl kullanıyorsunuz? Pekala, başvurup kabul edildikten sonra, normal hesabınız gibi çalışır. PayPal’ı kabul eden birçok çevrimiçi mağaza, PayPal Credit’in kabul eder ve tutarı hesabınızdan düşürmek yerine, tutar bir kredi limitine geçer.

Ancak, hesabınızda anında transferleri etkinleştirdiyseniz, tutar doğrudan banka hesabınızdan aktarılabilir. Ayarlarınızı önceden kontrol ettiğinizden emin olun, aksi takdirde tutarın kredi bakiyenize gönderilmesi yerine tam satın alma fiyatı anında tahsil edilebilir.

PayPal Kredi hesabınızla ilişkili hiçbir kart numarası veya fiziksel kart yoktur ve hizmet herhangi bir fiziksel mağazada kullanılamaz. Bu, geleneksel kredi kartlarından önemli ölçüde daha sınırlıdır, bu nedenle çok fazla güvenmeden önce bunu aklınızda bulundurun. Bununla birlikte, satın alma koruması sunar, bu nedenle dolandırıcılık veya çalınan hesaplar konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur.

PayPal Credit İçin Başvur

Diğer Sık ​​Sorulan Sorular

PayPal’ı kullanmak için kaç yaşında olmanız gerekiyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde PayPal’ı kullanmak için 18 yaşında olmanız gerekir. Küçüklerin, ebeveynlerinin izni olsa bile bir hesap oluşturmalarına izin verilmez ve reşit olmayanlar tarafından oluşturulan herhangi bir hesap (sahibi şimdi 18 yaşın üzerinde olsa bile) herhangi bir noktada kilitlenebilir veya silinebilir.

PayPal hangi ülkelerde çalışıyor?

PayPal, dünya çapında 200’den fazla ülkede çalışmakta ve 25 para birimini desteklemektedir. Hangi ülkelerin desteklendiğini görmek için bu PayPal Global sayfasına göz atın. Sunulan ücretlerin ve hizmetlerin ülkeye veya bölgeye göre değiştiğini unutmayın.

PayPal ne tür ücretler alıyor?

ABD’de bir hesap oluşturmak, para göndermek, ürün satın almak veya banka hesabınıza para çekmek için herhangi bir ücret alınmaz. Para takası veya ürün satışı gibi diğer hizmetlerin ekli küçük bir ücreti vardır. Ücretlerin tam listesini görmek için, çevrimiçi hesabınıza giriş yapın ve sayfanın altındaki Ücretler’i tıklayın .

PayPal, kullanmaya değer tek çevrimiçi ödeme seçeneği mi?

Kesinlikle hayır! Google Pay, Square, Stripe, Venmo, Shopify Payments ve diğerleri gibi birçok güvenilir alternatif vardır. PayPal genellikle çoğu özelliği ve uluslararası desteği sunar, ancak daha fazla ücret alabilir veya başka şekillerde sınırlı olabilir. Aşağıdaki bağlantıdan ana NFC tabanlı alternatif ödeme platformlarından bazıları hakkında biraz daha fazla bilgi edinin.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın