PC Ekran Kaydedici [2021 Ücretsiz]

Ekran kaydedici yardımıyla PC ekranınızı kaydetmek ister misiniz? İş yerindeki bir sunum için ekranını kaydetmesi gereken bir profesyonel, nasıl yapılır videosu oluşturan bir yazılım geliştiricisi veya YouTube’a eğlenceli bir şey yüklemek isteyen biri olabilirsiniz. Windows bilgisayarınızdaki, yerleşik araçlar sayesinde ekran etkinliğinizi yakayabilirsiniz, ancak birçok üçüncü taraf ekran yakalama uygulaması da vardır. Mevcut tüm araçları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.


PC İçin En İyi Ekran Kaydedici Programları

OBS Studio

OBS Studio, video kaydı ve canlı akış için güçlü bir açık kaynaklı yazılımdır. Birden çok kaynaktan oluşan sahneler oluşturabilirsiniz: görüntüler, metinler, pencere görüntüleri, tarayıcı pencereleri, web kameraları, yakalama kartları ve daha fazlasını içerir. Ayrıca özel geçişlerle ile aralarında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Diğer birçok ücretsiz rakibin aksine, OBS Studio birçok özellik ve ayar içerir. Ancak tüm bunlar, yalnızca hızlı ve kolay bir ekran yakalama çözümüne ihtiyaç duyanlar için aşırı görünebilir.

Bilgisayara İndir
OBS Studio

Free Cam

Free Cam, yerleşik bir ses/video düzenleyiciye sahip çok basit ücretsiz bir ekran kaydedicidir. Çekici ve sezgisel arayüz, bir profesyonel gibi kolaylıkla ekran görüntüleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu yazılım ücretsiz olmasına rağmen filigran koymaz ve reklamsızdır.

Bilgisayara İndir
Free Cam

Ayrıca Bakınız:


Free Screen Ekran Kaydedici

Free Screen, ücretsiz dönüştürme yazılımıyla tanınan bir geliştiricinin tam özellikli ancak hafif, ücretsiz bir pc ekran kaydedicisidir. Skype görüşmelerini hiçbir sınırlama olmaksızın kaydedebilir ve bu nedenle Skype görüşmeleri ve çevrimiçi konferans görüşmeleri için kullanışlıdır. Ayrıca, farklı Windows uygulamalarını ayırt edilebilir ve ayrı öğeler olarak yakalayabilir. Cilalı bir görünüm elde etmek için şaşırtıcı derecede yardımcı olan basit bir kullanıcı dostu resim düzenleyiciye sahiptir.

Bilgisayara İndir
Free Screen

ShareX

ShareX, neredeyse bazı ücretli yazılım ekran kaydediciler kadar özel özelliklere sahip, açık kaynaklı, reklamsız bir araçtır. ShareX çoğunlukla geliştiricilere ve uzman kullanıcılara yöneliktir, bu nedenle ortalama bir müşteri birçok gelişmiş araç ve düzenleyicide kaybolabilir.

Bilgisayara İndir
ShareX

CamStudio

CamStudio, minimum düzenleme ihtiyacı olan tek seferlik veya ara sıra ekran kaydedici ihtiyacı olanlar için iyi bir seçimdir. Bu hafif, açık kaynaklı ekran kayıt yazılımı, daha sonra SWF’ye dönüştürülebilen AVI formatında videolar oluşturur. Kompaktlığı bazılarına hitap ederken, bazıları için ise teknik destek kullanmalarına neden olabiliyor.

Bilgisayara İndir
CamStudio

TinyTake

TinyTake, bilgisayar ekranınızdan görüntü ve video çekmenize, yorum eklemenize ve dakikalar içinde başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir pc ekran kaydedicidir. TinyTake, tüm ekran görüntülerinizi ve kayıtlı videolarınızı saklayabileceğiniz çevrimiçi bulut tabanlı bir galeri ile birlikte gelir.

Bilgisayara İndir
TinyTake

Ezvid

Ezvid, dünyanın en kolay pc ekran kaydedicisi olduğunu iddia ediyor ve bu gerçeklerden doğru olabilir. Kullanıcılara zaman kazandırmak için özel olarak tasarlanmıştır, birkaç dakika içinde doğrudan YouTube’a video oluşturmanıza ve yüklemenize yardımcı olur. Bu nedenle, en hızlı şekilde video klipleri yapmakla ilgilenen oyuncular arasında iyi bir şöhrete sahiptir.

Bilgisayara İndir
Ezvid

Xbox Game Bar İle Ekranınızı Kaydedin

Windows 10’da yerleşik olarak bulunan Game Bar, doğrudan PC’nizde oynadığınız veya Xbox One’dan aktardığınız oyunları kaydetmek için tasarlanmıştır. Ancak, diğer uygulamaların ekran etkinliğini de aynı şekilde kolayca yakalayabilir. Seçtiğiniz ekranı kaydetmeyi tamamladıktan sonra, oluşturulan video otomatik olarak bir MP4 dosyası olarak kaydedilir ve daha sonra istediğiniz yere yüklenebilir.

Eğer Xbox Gamepad’iniz varsa, kumandanın üzerindeki Xbox düğmesine basarak Xbox Gamer Bar’ı açabilirsiniz.

pc ekran kaydedici xbox game bar ayarları
Xbox Game Bar Ayarları

Windows masaüstü, Dosya Gezgini ve Hava Durumu gibi belirli Windows uygulamaları dışında çoğu uygulama ve pencereyi kaydedebilirsiniz. Kaydetmek istediğiniz ekrana gidin ve Game Bar’ı açmak için Win+G tuşlarına basın. Ekran görüntülerini yakalamak, video ve ses kaydetmek ve ekran etkinliğinizi yayınlamak için kontrollerle birlikte ekranda birkaç Game Bar widget’i görünür.

pc ekran kaydedici xbox game bar paneli
Xbox Game Bar Paneli

Ekran etkinliğinizi yakalamak için Kaydı Başlat düğmesini tıklayın. Game Bar bölmesinden tıklayarak kaydetmek yerine, kaydınızı başlatmak için sadece Win+Alt+R tuşlarına da basabilirsiniz.

xbox game bar ile kayıt başlatma
Xbox Game Bar İle Kayıt Başlatma

Şimdi yakalamak istediğiniz ekran eylemlerini gerçekleştirin. Ekrana tıkladıktan sonra, Oyun Çubuğu widget’ları kaybolur, yerini ekranın sağ üst köşesinde kaydı kontrol edebileceğiniz küçük bir çubuk alır. Kaydı durdurmak için kayan çubuktaki kaydı durdurma düğmesine tıklayın.

pc ekran kaydedici xbox game bar dosyalara ulaşmak
Xbox Game Bar Kayıt Sonrası Dosyaya Ulaşma

Kayıt sona erdiğinde, size klibin kaydedildiğini bildiren bir bildirim görünecektir. Bildirime tıklayın ve kaydın bulunduğu konuma açılacaktır. Bu noktada video dosyasını görüntüleyebilir veya istediğiniz yere yükleyebilirsiniz.


En İyi PC Ekran Kaydedici Sizce Hangisi?

Bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiğimiz eylemleri kimi zaman kaydetmek isteriz. Bunun için de ekran kaydedici kullanmak gerekir. Bu yazımızda sizlere PC ekran kaydedici uygulamalarından ve windows için kullanılan entegre yöntemden bahsettik. Peki siz hangisini kullanıyorsunuz? Bize yorumlarda bahsedin.

En İyiler Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın