Snapchat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Snapchat nasıl kullanılır? Snapchat nedir? sorularının cevabı işte burada. Anlık olarak fotoğraf çekip paylaştığımız bir uygulamadır. Son zamanların en popüler fotoğraflı mesajlaşma uygulamasıdır ancak kullanımı kafa karıştırıcı olabilir. İlk başta anlamakta zorlandığınızı biliyorum. Bu yazıda size Snapchat nedir ve nasıl kullanılması hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğreteceğiz.


Snapchat Nedir?

Snapchat nedir? Her şeyden önce, Snapchat bir mesajlaşma hizmetidir. Çok sayıda sohbet uygulamanız olduğunu biliyoruz, ancak bunu biraz özel yapan şey, hiçbir mesajın ortalıkta kalmamasıdır. 

Kullanıcılar, arkadaşlarına fotoğraf ve video mesajları gönderebilir, bu mesajlar onları izledikten sonra kendi kendini yok eder. Bir kez gittiğinde, bu mesajlar bir daha asla görülmeyecek. Yani bir ekran görüntüsü alırsanız arkadaşınız bir bildirim alır.

Sosyal ağ ve mesajlaşma uygulaması, aylık 287 milyon aktif kullanıcıyla en popüler olanlardan biri. Bu, Facebook’un aylık 2,32 milyar aktif kullanıcısına yakın değil, ancak genç nesiller Snapchat’i seviyor.

snapchat nedir 2020
Snapchat Nedir?

Snapchat Terminolojisi

Her uygulamanın bir dili vardır ve Snapchat istisna değildir. Bu uygulamayı etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeniz gereken ana Snapchat terimlerini inceleyelim ve arkadaşlarınızın sizinle ne konuştuğunu öğrenelim. 

 • Snap: Snapchat aracılığıyla gönderdiğiniz bir resim veya videodur. Birden çok kullanıcıya gönderilebilir ve görüntülendikten sonra silinir. 
 • Hikayeler: Aynı zamanda geçici olsa da, hikayeler normal snaplar ve sohbetlerden daha uzun sürer. Hikayeler, kullanıcıların istediği kadar görüntülenebilir, ancak yalnızca 24 saat süreyle görüntülenebilir. Hikayeler ayrıca tüm arkadaşlarınızla paylaşılır. 
 • Sohbet: Snapchat, daha özel görüşmeler için sohbetleri kullanır. Temel bir anlık mesajlaşma özelliğidir ancak mesajlar görüntülendikten sonra da kaybolur. 
 • Anılar: Anılar, kullanıcıların ileride kullanmak üzere snap kaydetmelerini mümkün kılar. İçeriği silinmeden etrafta tutmanın tek yolu budur. 
 • Filtreler: Snapchat filtreleri, görüntünüzün havasını değiştirmeyi mümkün kılar. Bunlar tonları, doygunluğu, gölgeleri ve daha fazlasını değiştirebilir. 
 • Lensler: Lensler, çekimlerinize ekleyebileceğiniz animasyonlu özel efektlerdir. 
 • Snapcode: Snapcode’lar, kolayca arkadaş eklemek için kullanılan QR tarzı kodlardır. 
 • Bitmoji: Bir Bitmoji, Snapchat’ın bir avatar sürümüdür. Bu simge, size benzeyecek şekilde özelleştirebileceğiniz hareketli bir karakteri gösterir. 
 • Snap Map: Snap Map, uygulamanın konumunuzu ve arkadaşlarınızın konumunu gösteren bir bölümüdür. 

Snapchat Nasıl İndirilir?

Snapchat nedir bunu öğrendik şimdi Snapchat nasıl kullanılır sorusunun cevabı için önce onu indirmelisiniz! Uygulamayı indirdikten sonra, kaydolabilir (veya giriş yapabilir) ve kişi listenize zaten Snapchat’ta olan arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.

Google Play’den İndir APK Olarak İndir
snapchat indirme 2020
Snapchat Nasıl İndirilir?

Kaydolun veya Oturum Açın

Zaten bir hesabınız varsa, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz yeterlidir. Yine de bu gönderiye bakanların bir tane bile olmayabilir. Durum buysa, kendinize bir Snapchat hesabı edinmek için aşağıdaki talimatları izleyin. 

 • Snapchat uygulamasını açın. 
 • “Kaydol” düğmesine basın. 
 • İstenen izinleri etkinleştirin. 
 • Adınızı ve soyadınızı girin. 
 • Doğum gününüzü girin.
 • Alınmamış bir kullanıcı adı bulun. 
 • Şifre oluşturun. 
 • E-posta adresinizi yazın. 
 • Telefon numaranızı girin. Doğrulama numarasının kısa mesaj olarak gelmesini bekleyin. Doğrulama numarasını girin. 
 • Hazırsınız! 

Snapchat Uygulamasında Gezinme

Bir kez kurduğunuzda, uygulama sizi doğrudan eğlenceye götürecektir. Snapchat, kameranıza erişecek ve size ana ekran olarak canlı bir görüntü akışı sunacaktır.

Sağ üst köşedeki düğmeler flaşı açmanıza, selfie kamerasını açmanıza veya fotoğraflarınıza arkadaş eklemenize olanak tanır. Zamanlayıcı ve ızgara seçeneklerini görüntülemek için bu ayarları da genişletebilirsiniz. 

Sol üst köşede Bitmoji’nizle birlikte bir simge var. Tabiri caizse bu ana menüdür. Burada ayarlarınızı, iletişim bilgilerinizi, hikayelerinizi, Bitmoji seçeneklerinizi ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Deklanşör düğmenizin altında, sağında ve solunda birkaç simge var. Bunlar sizi mesajlarınıza ve Keşfet bölümüne götürecektir.

snapchat nasıl kullanılır 2020
Snapchat Uygulamasında Gezinme

Fotoğraf veya Video Nasıl Çekilir?

Ana ekranda deklanşör düğmesine dokunarak fotoğraf çekebilirsiniz. Bu düğmeyi basılı tutmak bir video klip çekecektir. Gerçek fotoğrafı veya videoyu çekmek eğlencenin yalnızca yarısıdır; Sıradan bir çekimi eğlenceli ve dinamik göstermek için bol miktarda düzenleme gücü vardır.


Lensler

Snapchat Lenslerine erişmek için deklanşör düğmesinin yanındaki gülen yüze dokunun. Bunlar, animasyonlu filtrelerle resimlerinize veya videolarınıza biraz parlama eklemenizi mümkün kılar. Bunların çoğu yüzünüzü analiz edebilir ve görünüşünüzü değiştirebilir. Yavru köpeğe dönüşebilir, sakal sallayabilir, boynuzları olabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bazıları etkileşimlidir ve ağzınızı açmak gibi belirli eylemlere tepki verir. Diğerleri de çerçevede birden fazla kişiyi destekler. 

snapchat lensler 2020
Lensler

Çıkartmalar

Çıkartma işlevine düzenleme sayfasından erişilebilir. Yapışkan bir nota benziyor. Çıkartmalarla dolu bir sayfanın tamamını açmak için bu düğmeye basın, istediğiniz sayfaya dokunun.

Hareket ettirmek için parmağınızla sürüklemeniz yeterlidir. Bir videoyla çalışıyorsanız, konu hareket ediyor olsa bile herhangi bir şeye yapıştırabilirsiniz. Çıkartmaya dokunup basılı tutun, yapıştırmasını istediğiniz videodaki nesneye sürükleyin. Bu sayede üzerine yerleştirdiğiniz her şeyi takip eder. 

çıkartmalar 2020
Çıkartmalar

Metin

Bir metin eklemek de aynı derecede basit. Sadece “T” düğmesine dokunun ve gölgeli bir alana herhangi bir şey yazmanıza izin verilecektir. Bittiğinde, klavyeden kurtulun ve metin alanını sürükleyin.


Çizim

Düzenleme sayfasındaki kalem düğmesi, resimlerinizin veya kliplerin üzerine çizim yapmanızı mümkün kılar. Çeşitli renk seçenekleri elde edeceksiniz. Bir renk seçtikten sonra parmağınızla herhangi bir şey çizmeniz yeterlidir. Yenileme düğmesi, çiziminize baştan başlamanızı da sağlar.


URL

Ataş simgesi, Snap’inize bir URL eklemenizi mümkün kılar. Tek yapmanız gereken ataşa dokunmak, bir URL aramak ve eklemek. 


Zaman Sınırları

Snaplerinizde bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz. Zamanlayıcı simgesine dokunun ve tercih ettiğiniz seçeneği seçin. 

snapchat Metin, Çizim, URL, Zaman Sınırı 2020
Metin, Çizim, URL, Zaman Sınırı

Kesim

Makas simgesi, içeriğinizin bölümlerini kesmenize ve bunları Snap’inize yerleştirmenize olanak tanır. Makas simgesini seçin, kesmek istediğiniz alanın ana hatlarını çizin ve istediğiniz alana yerleştirmek için etrafına sürükleyin. 


Filtre Değiştirme

Bir resim çektikten sonra, düzenleme sayfasında sola veya sağa kaydırmanız yeterlidir. Bu, fotoğrafınıza veya videonuza bir filtre ekleyecektir. 

filtre değiştirme 2020
Filtre Değiştirme

Snapleri Kaydetme

Eskiden bir Snap aldığınızda, hızla kaybolurdu. Artık Anılar özelliği ile yaptığınız herhangi bir Snap’i kaydedebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Snap’inizi düzenlemeyi bitirdikten sonra ekranın sol alt kısmındaki “Kaydet” simgesine dokunmaktır.

Anılar özelliğine erişmek ve kayıtlı Snap’lerinizi görmek için, ana ekranda deklanşör düğmesinin hemen altındaki simgeye basın.

snapchat snapleri kaydetme 2020
Snapleri Kaydetme

Snapleri Görüntüleme

Bir Snap’i görüntülemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. 

 • Snapchat uygulamasını açın. 
 • Arkadaşlar sayfasına girmek için ana ekrandan soldan sağa kaydırın. 
 • Yeni snaplar sohbet mesajlarıyla birlikte burada olacak. 
 • Yeni snaplar kırmızı veya mor görünebilir. Kırmızı snaplerde ses yokken, mor olanlar da var. 
 • Açmak ve görüntülemek için snapa dokunun. 
 • Bir kez daha görüntülemek için snapa iki kez dokunun (son şans!). 
 • snap gitti! Tabii bir ekran görüntüsü almadıysanız. Unutmayın, snapı bir ekran görüntüsü ile ölümsüzleştirirseniz arkadaşınız bilgilendirilecektir. 
snap görüntüleme 2020
Snapleri Görüntüleme

Hikaye Yayınlamak

Yukarıda belirtildiği gibi, hikayeler 24 saat boyunca mevcut olan snaplerdir. Bu, bir Hikaye göndermenin Snap Göndermeye çok benzer olduğu anlamına gelir. İşte nasıl yapılacağı. 

 • Snapchat uygulamasını açın. 
 • Fotoğrafınızı veya videonuzu çekin. 
 • İçeriğinizi düzenleyin. 
 • “Gönder” düğmesine basmak yerine sol alt köşedeki “Öykü” simgesine basın. 

Alternatif olarak, şu şekilde de yapabilirsiniz:

 • Snapchat uygulamasını açın. 
 • Sol üst köşedeki Snapchat avatar simgesine dokunun. 
 • “Hikayeler” altında “Hikayeme ekle” yi seçin.
 • Resminizi veya videonuzu çekin. 
 • İçeriği düzenleyin. 
 • Altta bir “Hikayem” bölümü göreceksiniz. Daha fazla seçeneğe erişmek için üzerine dokunun. 
 • Burada gruplar oluşturabilir, arkadaşlar ekleyebilir, hikayeyi özel hale getirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Hikayeleri Görüntüleme

Keşfet sayfasını görüntülemek için ana ekranın diğer tarafına (sağdan sola) kaydırın. İşte tüm arkadaşlarınızın hikayelerini bulabileceğiniz yer burası. Büyüteci kullanarak arama yapabilir ya da sadece “son güncellemeler” veya “tüm hikayeler” bölümlerinde aşağı kaydırabilirsiniz.

Hikayelerin üzerinden geçmek basittir. Sadece hikayelere dokunun ve görüntülenecekler. Farklı hikayeleri atlamak, herhangi bir zamanda ekrana dokunmak kadar kolaydır. Alternatif olarak, bir hikaye gönderisine bakarken sohbet penceresini alttan çekebilir ve bir konuşma başlatabilirsiniz. Bu, yukarı kaydırarak da yapılabilir. Aşağı kaydırmak Hikaye oturumunu kapatır.


Hikayeleri Anı Olarak Kaydetme

Hikayelerinizi Snapchat’ın Anılar bölümüne de kaydedebilirsiniz:

 • Profil ekranının sol üst köşesinde bulabileceğiniz Profil düğmesine dokunun.
 • Hikayenizin sağındaki menü simgesine (üç yatay nokta) dokunun
 • Hikaye Ayarları bölümüne dokunun.
 • Hikayenizi Anılar’a kaydetmek için Kaydet simgesine dokunun.

Ayrıca, bir Hikayeden Anılara tek bir Snap kaydetme seçeneği de vardır:

 • Profil düğmesine dokunun.
 • Hikayenin adına dokunun.
 • Kaydetmek istediğiniz ayrı Snap’e dokunun.
 • Anılara Snap’i kaydetmek için Kaydet simgesine dokunun.

Sohbet

Snapchat üzerinden özel mesaj göndermek basittir. Ana ekrandayken (kamera bölümü), soldan sağa kaydırın ve gelen kutunuza yönlendirileceksiniz.

Alternatif olarak, sol alt köşede bulunan Arkadaşlar düğmesine dokunabilirsiniz. Arkadaşlarınızın mesajlarının yaşadığı yer burasıdır. Belirli bir arkadaşı veya mesajı bulmak için arama işlevini kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sayfanın sağ üst köşesinde bir konuşma başlatmak için bir düğme var.

Mesaj dizilerinizle etkileşim kurmanın iki yolu vardır. Daha basit olanı, bir sohbete dokunup basılı tutmaktır. Size birkaç seçenek sunulacak: biri sohbeti görüntülemek için, diğeri resim veya video göndermek için ve birkaç seçeneğe sahip bir dişli simgesi (aralarında bir kullanıcıyı engelleme yeteneği).

Aksi takdirde, sohbete erişmek için bir mesaj dizisine dokunun ve soldan sağa kaydırın. Bu sohbet, arkadaşınızın size gönderdiği tüm içeriğe sahip olacak. Buradaki her şeyin geçici olduğunu unutmayın. Mesajlar görüntülendikten sonra kaybolur. Ayrıca resimler, emojiler gönderebilir, görüntülü ve sesli aramalar başlatabilirsiniz.

Not: Burada sesli ve görüntülü görüşmelere çok fazla odaklanmamaya karar verdik. Basitçe, çoğu kişinin Snapchat’a gittiği bir özellik değil, ancak istediğiniz ihtimale karşı orada.

snapchat sohbet 2020
Sohbet

Keşfedin

Biraz maceraperest hissedenler, sitelerden ve diğer kullanıcılardan Snapchat hesaplarını içeren Keşfet bölümüne de bakabilirler. MTV, Vice, BuzzFeed ve diğer içerik oluşturucular gibi sayfalar Snapchat gönderileri oluşturur. Bir çırpıda onlara mesaj gönderebilmek yerine, makalelerine yukarı kaydırarak erişebilirsiniz.


Snapchat nedir ve nasıl kullanılır sorusuna ilişkin yazımızı beğeneceğinizi umuyoruz. Snapchat kullanıcı arkadaşlarınız için başka ipuçlarınız varsa bize yorumlarda bildirin. Belki bazı sorularınız vardır. Her iki durumda da sizden haber almak isteriz.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın