Telefonda Hafıza Arttırma Nasıl Yapılır? 2021

Telefonunuzun depolama alanını doldurdunuz öu? O zaman bazı değişiklikler yapmanın zamanı geldi ve telefonda hafıza arttırma ve yer açma işlemlerinde yardımcı olmak için buradayız. Telefonunuzdaki dağınıklığı gidermenin birçok yolu vardır, ancak Android’de depolama alanını boşaltmak için en yararlı, daha kolay ve daha kullanışlı ipuçlarına ve püf noktalarına odaklanacağız.

Android Telefonda Hafıza Arttırma Nasıl Yapılır?

Depolamayı Yönet Özelliğini Kullanın

Depolama ayarları, depolama alanınızı gereksiz dosyalardan uzak tutmanıza yardımcı olacak kendi bölümü vardır. Bunu kontrol etmek için Ayarlar > Depolama > Depolamayı Yönet seçeneğine gidin. Üreticilerin genellikle ayarları değiştirdiğini unutmayın. Bu öğreticiyi sizin telefonunuzdan farklı bir cihazla yapıyoruz olabiliriz. Bu özelliği bulma işlemi telefonunuzdan farklı olabilir.

Depolamayı Yönet sayfasında belirli dosyaların silinmesi için öneriler alırsınız. Bunlar, kopyaları, eski ekran görüntülerini, önceden yedeklenmiş fotoğrafları, kullanılmayan uygulamaları, indirilen dosyaları ve daha fazlasını içerebilir. Android’de depolama alanını boşaltmak için önerileri gözden geçirmeniz yeterlidir. Daha kolay anlamanız açısından aşağıda yöntem adım adım anlatılmışyır.

Depolamayı Yönet özelliği nasıl kullanılır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Depolama’yı seçin.
 3. Alanı Yönet düğmesine dokunun.
 4. Android’de depolama alanını boşaltmak için önerileri gözden geçirin.
Telefonda Hafıza Arttırma
Depolamayı Yönet Özelliğini Kullanın

Android’de Yer Açmak İçin Akıllı Depolama’yı Kullanın

Yararlanmak isteyebileceğiniz harika bir ikincil özellik, Akıllı Depolama’dır. Bu aynı zamanda Ayarlar uygulamasındaki Depolama bölümlerinde de bulunur. Eğer gitmek gitmek istiyorsanız Ayarlar> Depolama, Akıllı Depolama adımlarını takip edin. Bu özellik, daha önce yedeklenmişlerse eski fotoğrafların ve videoların otomatik olarak silinmesini sağlar. 30, 60 veya 90 gün sonra silinecek dosyaları da seçebilirsiniz. İşleri daha az kafa karıştırıcı hale getirmek için adım adım kılavuz aşağıda!

Bir şeyleri otomatik olarak silmek için Akıllı Depolama nasıl kullanılır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Depolama’yı seçin.
 3. Akıllı Depolama özelliğini açın.
 4. Yedeklenen fotoğrafların ve videoların ne sıklıkta kaldırılmasını istediğinizi düzenlemek için Akıllı Depolama düğmesine dokunun.
android akıllı depolama
Android’de Yer Açmak İçin Akıllı Depolama’yı Kullanın

İhtiyacınız Olmayan Uygulamaları Kaldırın

Android’de depolama alanı boşaltmak istediğinizde bakmanız gereken ilk şey budur. Uygulamalar, depolama alanınızın büyük bir bölümünü kaplayabilir. Aylardır oynamadığınız 2 GB’lık oyuna gerçekten ihtiyacınız var mı? Kullanmadığınız her şeyden kurtulun!

uygulama kaldırma
İhtiyacınız Olmayan Uygulamaları Kaldırın

Fotoğrafları ve Videoları Silin

Fotoğraflar ve videoları temizleme, telefonda hafıza arttırma yöntemlerinden en önemlisi diyebiliriz. Android’de yer açın ve bazılarından kurtulun. Tüm bu görüntü ve klip anıları, telefonu doldurmaya değer mi? Birçoğu muhtemelen değil. Kötü olduğunu düşündüğünüz görüntülere veya bir sürü tekrarlanan görüntülere sahip olabilirsiniz. Galerinizi gözden geçirin ve gerçekte hangi fotoğrafın tutmaya değer olduğunu görün. Zaten bunlardan birçoğunu buluta yedeklemiş olabilirsiniz. Neden onları cihazınızda tutuyorsunuz?

Telefonda Hafıza Arttırmak için fotoğraf ve videoları silin
Fotoğrafları ve Videoları Silin

MicroSD Kart Kullanın

Telefonunuzda bir MicroSD kart yuvası olabilir veya olmayabilir. Eğer varsa, bir MicroSD kartı iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi, onu harici depolama olarak kullanmak ve büyük dosyaları ona aktarmak olacaktır. Yine de birçoğunuzun tercih edeceği başka bir çözüm var.

Bazı telefonlar uyarlanabilir depolamayı destekler. Bu, cihazın MicroSD kartı dahili depolama olarak kullanabileceği anlamına gelir. Dosyaları atabileceğiniz harici bir eklenti yerine telefonun alanının bir parçası haline gelir.

Bu süreçte akılda tutulması gereken bazı dezavantajlar vardır. Yeni başlayanlar için, MicroSD kart yalnızca belirli telefonlarda çalışır. Ayrıca, kabul edilebilir depolama olarak ayarlandıktan sonra kartı çıkarmamalısınız. Bunu yapmak fabrika ayarlarına döndürme işlemini tetikleyecektir. Ayrıca, birçok MicroSD kart yavaştır. Cihazınıza ayak uydurabilecek hızlı bir tane edinin.

Satın Al: Buraya tıklayarak MicroSD kartlara göz atabilirsiniz

MicroSD kart, Android’in kabul edilebilir depolama alanı olarak nasıl ayarlanır:

 1. MicroSD kartı Android telefonunuza yerleştirin.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Depolama’yı seçin.
 4. Taktığınız SD karta dokunun.
 5. Menü düğmesine basın ve Depolama ayarları’nı seçin.
 6. Dahili olarak biçimlendir’i seçin.
 7. Sil ve biçimlendir’e basın.
 8. Tamam‘a basın.
 9. Verilerinizi taşıyın (veya daha sonra yapmayı seçin).
 10. Bitirdiniz!
telefonda yer açmak için MicroSD kart kullanın
MicroSD Kart Kullanın

Android’de Hafıza Arttırmak İçin Buluttan Yararlanın

Bulut hizmetlerinin, özellikle depolama bölümü sınırlı olanlar için sunacağı çok şey var. Bu hizmetlerin çoğu ücretsizdir veya çok az maliyetlidir. Örneğin, tüm resimlerinizi yüksek kalitede ücretsiz olarak yüklemek için Google Fotoğraflar’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca, Google Drive ve Dropbox gibi hizmetler, tüm içeriğinizi yedeklemeyi son derece basit hale getirir. Hangi seçeneğin sizi ikna ettiğini görün ve bundan yararlanın.

Cihazlarında boş alan bırakmaya çalışanlar da harika bir müzik koleksiyonuna sahip olabilir. Şarkı konserleriniz varsa, YouTube Music veya Spotify gibi bir çevrimiçi hizmete geçmenizi tavsiye ederiz .

Bulut ile telefon hafızası arttırma
Android’de Hafıza Arttırmak İçin Buluttan Yararlanın

İndirdiklerinizi Silin

Benim gibiyseniz, indirme klasörünüz ihtiyacınız olmayan şeylerle doludur. Aylar önce bir veya iki dakikalığına ihtiyaç duymuş olabileceğiniz, ancak artık alakalı olmayan bir sürü dosyanız olabilir. Eski dosyaları silmek için bir dosya yöneticisi kullanın. Çoğu telefon artık bir dosya yöneticisiyle birlikte geliyor.

telefonda depolama alanı açmak için İndirdiklerinizi Silin
İndirdiklerinizi Silin

Android’de Yer Açmak İçin Önbelleği Temizleyin

Önbelleği temizlemek, Android’de yer açmak için her zaman iyi bir fikir değildir. Bu, telefonunuzun genellikle daha hızlı ve daha verimli çalışması için ihtiyaç duyduğu verilerdir. Yine de kesinlikle birikebilir ve hızlı bir şekilde biraz yer açmak istiyorsanız, önbelleği temizlemek hızlı bir çözümdür. Fakat unutmayın önbelleği temizlemek her zaman iyi bir fikir değildir.

Ayarlar > Depolama’ya gitmeniz yeterlidir. Diğer uygulamalara gittikten sonra önbelleği silmek istediğiniz uygulamaya tıklayın. Bunu yapmak için orada bir seçenek olacak.

Android’de önbellek nasıl temizlenir:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Depolama’yı seçin.
 3. Diğer uygulamalara gidin.
 4. Önbelleğini silmek istediğiniz uygulamayı seçin.
 5. Önbelleği temizle’ye basın.

Ayrıca bkz: En İyi Telefon Temizleme Uygulamaları

önbelleği temizlemek
Android’de Yer Açmak İçin Önbelleği Temizleyin

Google Haritalar’da Çevrimdışı Alanları Silin

Google Haritalar, bölgenizde veri kullanmadan gezinmeyi kolaylaştırır. Haritalar çevrimdışı kullanım için indirilebilir, ancak bu oldukça büyük bir maliyetle gelir. Çevrimdışı haritalar, depolama alanınıza büyük bir darbe vurabilir. Bir GB’den fazla çevrimdışı harita verisine sahibim.

Google Haritalar’a gidin, profil resminize dokunun ve Çevrimdışı Haritalar seçeneğine erişin. İndirdiğiniz alanların bir listesini göreceksiniz. Bir dizi seçeneği görmek için sağdaki 3 noktalı menü düğmesine basın. Onlardan kurtulmak için Sil‘e dokunun. Bu kesinlikle Android’de yer açacaktır.

Google Haritalar’da çevrimdışı haritalar nasıl silinir:

 1. Google Haritalar’ı açın.
 2. Profil resminize dokunun.
 3. Çevrimdışı Haritalar’ı seçin.
 4. İndirdiğiniz alanların yanındaki 3 noktalı menüye basın.
 5. Sil üzerine dokunun.
Google Haritalar'da Çevrimdışı Alanları Silin
Google Haritalar’da Çevrimdışı Alanları Silin

Fabrika Ayarlarına Döndürün

En iyi seçeneğiniz, yeni bir başlangıç ​​yapmak ve her şey başarısız olursa fabrika verilerine sıfırlama yapmak olabilir. Bu, telefonunuzdaki her şeyi silecek ve cihazı ilk açtığınız günkü duruma geri getirecektir. Uygulamalarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, dosyalarınız ve diğer içeriğiniz kaybolacak, bu nedenle önemli gördüğünüz her şeyi yedeklediğinizden emin olun.

İyi haber şu ki, tüm gereksiz dosyalar da ortadan kalkacak ve size yeni bir başlangıç ​​yapma ve depolama alanınızı daha iyi yönetme şansı verecek. Bu, diğer tüm seçenekleri denediyseniz ve depolama alanınızın nereye gittiğini bilmiyorsanız özellikle yararlıdır.

telefonda hafıza arttırma işlemi için Fabrika Ayarlarına Döndürün
Fabrika Ayarlarına Döndürün

Telefonunuzun Hafızası Arttı Mı?

Kimi zaman telefonunun hafızasının neden dolduğunu bilemeyebilirsin. Bu yüzden sizlere, Android telefonda hafıza arttırma ve yer açma yöntemlerinden bahsettik. Bu yöntemleri uygulayarak kesin çözümlere ulaşacağınıza inanıyoruz. Depolama alanınızı başarılı bir şekilde arttırabildiniz mi? Yorumlarda bize bunlardan bahsedin!

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın