Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android akıllı telefonlarımız sayesinde aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak daha kolay ve daha hızlı hale geldi. Ancak, cep telefonlarımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilen herkes sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlar değildir. Bazıları spam gönderenler, can sıkıcı yabancılar, tele-pazarlamacılar ve diğer istenmeyen arayanlardır. Bu istenmeyen aramalara katlanmanıza gerek yok! Bu kılavuzda, bir telefon numara engelleme işlemi nasıl yapılır öğrenin.


Yerleşik Arama Engelleme Özelliklerine Sahip Telefonla Numara Engelleme

Çoğu Android telefonun belirli numaraları engellemek için yerel bir yolu vardır. Ancak bunu yapmanın genelleştirilmiş bir yolu yoktu, bu nedenle üreticiler genellikle bu özelliği kendi yazılım dış görünümlerine yerleştirmek zorunda kaldılar.

Bu nedenle prosedür, telefondan telefona değiştiğinden, sizin özel cihazınızda benzersiz olabilir. Söylemeye gerek yok, dışarıdaki her telefonda aramaları engellemek için gerekli adımlar hakkında ayrıntıya giremeyiz, ancak size bir fikir verebilir ve en popüler cihazlarla nasıl yapıldığını size gösterebiliriz.


Saf Android Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır

saf android numara engelleme 2020
Saf Android Telefonlar İçin Numara Engelleme

Google Pixel 3 gibi saf bir Android telefonda bir telefon numarasını nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bunu yapmanın iki yolu var. En basit olanı Telefon uygulamanızı açmak ve son aramalarınızı içeren bölüme erişmek. Herhangi birine uzun basın ve “Numarayı engelle”yi seçin.

İkinci yöntem, Telefon uygulamasını açıp sağ üst köşedeki üç nokta menü simgesine dokunup “Ayarlar”ı seçmekten oluşur. Menüden, “Çağrı engelleme”ye basın ve engellemek istediğiniz numaraları ekleyin.


Samsung Telefonlarında Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

samsung telefonlarda numara engelleme 2020
Samsung Telefonlarda Numara Engelleme

Çoğunuzun muhtemelen bir Samsung telefonu var, bu nedenle telefonda numara engelleme konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Samsung, sonuçta dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisidir. O sinir bozucu arayanlardan kurtulmaya mı çalışıyorsunuz? Nasıl olduğunu gösterelim.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Engellemek istediğiniz numarayı seçin ve “Daha Fazla” düğmesine basın (sağ üst köşede bulunur).
 3. “Otomatik Reddetme Listesine Ekle”yi seçin.
 4. Kaldırmak veya daha fazla düzenleme yapmak için Ayarlar – Çağrı Ayarları – Tüm Aramalar – Otomatik Reddet’e gidin.

LG Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

lg telefonlarda numara engelleme 2020
LG Telefonlarda Numara Engelleme

Şimdi size bir LG telefonunuz varsa bir telefon numarasını nasıl engelleyeceğinizi göstereceğiz. İşlem, bu listedeki diğer telefon markalarına oldukça benziyor ancak ufak farklılıklar var. İşte başlıyoruz:

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Üç nokta simgesine (sağ üst köşe) dokunun.
 3. “Çağrı Ayarları”nı seçin.
 4. “Aramaları Reddet”i seçin.
 5. “+” Düğmesine dokunun ve engellemek istediğiniz numaraları ekleyin.

HTC Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

htc telefonlarda numara engelleme 2020
HTC Telefonlarda Numara Engelleme

HTC cihazlarda aramaları engellemek çok basit. işlem yalnızca birkaç saniye sürer. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Telefon numarasını basılı tutun.
 3. “Kişiyi Engelle”yi seçin.
 4. “Tamam”ı seçin.
 5. Bunları Kişiler uygulamasındaki engellenen listesinden kaldırabilirsiniz.

Huawei ve Honor Telefonlarında Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Huawei ve Honor telefonlarında numara engelleme 2020
Huawei ve Honor Telefonlarında Numara Engelleme


Huawei, dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi. Avrupa’da olduğu kadar çeşitli Asya pazarlarında da harika gidiyor. Yalnızca birkaç dokunuş gerektirdiği için Huawei ve Honor telefonlarında çağrıları engellemek hızlı ve kolaydır.

 1. Numara Çeviriciyi açın.
 2. Engellemek istediğiniz bir numaraya dokunun ve basılı tutun.
 3. “Kişiyi engelle”ye dokunun ve bitirin.

Telefon Aramalarını Engellemek İçin Üçüncü Taraf Uygulamalar

Android telefonunuzda yerleşik bir arama engelleme özelliği yoksa veya varsa ancak eksik olduğunu düşünüyorsanız, başka bir yöntem kullanarak bir telefon numarasını nasıl engelleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, Google Play Store’daki birçok üçüncü taraf arama engelleme uygulamasından birini seçebilirsiniz. Bay Numara, Çağrı Engelleyici ve Çağrılar Kara Listesi özellikle not edilir.


Mr. Number

Mr. Number ile arama veya sms engelleme 2020
Mr. Number

Mr. Number, cep telefonunuzdaki istenmeyen aramaları ve metinleri engellemenizi sağlayan ücretsiz ve reklamsız bir Android uygulamasıdır. Bu uygulama, telefonunuzu spam’dan koruyarak hem insanlardan hem de işletmelerden gelen aramaları engellemenize olanak tanır.

Tek tek numaralardan, alan kodundan ve hatta tüm ülkeden gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Ayrıca, özel ve bilinmeyen numaraları doğrudan sesli postaya göndererek engelleyebilir ve uygulamayı kullanan diğer kişileri uyarmak için istenmeyen aramaları bildirebilirsiniz. Denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirin.

Google Play’den İndir APK Olarak İndir

Call Blocker

Call Blocker ile arama veya mesajları engelleme 2020
Call Blocker

Denemek isteyeceğiniz başka bir kullanışlı çağrı engelleyici uygulaması, ücretsiz ve reklam destekli Çağrı Engelleyici’dir. Ücretli ve reklamsız sürüme abone olursanız, özel SMS mesajlarını ve arama günlüklerini güvenli bir şekilde saklayan Özel Alan dahil premium özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Call Blocker, Mr. Number ve diğer çağrı engelleme uygulamalarıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır. İstenmeyen aramaları engeller ve hatta bilinmeyen numaraları belirlemenize yardımcı olan bir Çağrı Hatırlatma özelliği ile birlikte gelir. Ayrıca size her zaman ulaşabilecek numaraların saklanması için bir Beyaz Liste mevcuttur. Cihazınıza indirmek için aşağıdaki butona basın.

Google Play’den İndir APK Olarak İndir

Calls Blacklist

Calls Blacklist ile arama veya sms engelleme 2020
Calls Blacklist

Son olarak, listemizdeki ücretsiz ve reklam destekli Calls Blacklist, telefonunuzla iletişim kurmasına izin vermek istemediğiniz kişilerin bir listesini tutmak için çok basit bir uygulama. 

Calls Blacklist ile çağrıları engellemek için uygulamayı başlatmanız ve Kara Liste sekmesine bir kişi numarası eklemeniz yeterlidir. Kişileriniz, arama günlükleriniz, mesaj günlüğünüz aracılığıyla bir numara ekleyebilir veya numaraları manuel olarak ekleyebilirsiniz. İşte bu Kara Liste altına kaydedilen kişiler artık Android telefonunuzu arayamayacak.

Google Play’den İndir APK Olarak İndir

Umarım yukarıdaki kılavuz bir telefonda numara engelleme konusunu açıklamaya yardımcı olmuştur değilse, yorumlarda bize ulaştığınızdan emin olun ve size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız!

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın