VPN Nasıl Kullanılır? – 2021 Ücretsiz

Film izlemekten bankacılık işlemlerine kadar artık çevrimiçi yapamayacağımız pek bir şey yok. Ancak, faaliyetlerinizi gizli tutmak ve bilgilerinizi güvende tutmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. İyi bir VPN’in büyük fark yaratabileceği yer burasıdır! Yine de, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda VPN ve başa çıkılması gereken çeşitli ayarlar ve özelliklerle işler kafa karıştırıcı olabilir. Buna yardımcı olmak için, VPN nasıl kullanılır sorusunun cevabına ve arayacağımız şeylere daha yakından bakıyoruz.


Doğru VPN’i Seçmek

VPN nasıl kullanılır konusuna girmeden önce, neye bakmamız gerektiği hakkında hızlıca konuşalım. Dikkate alınması gereken birkaç nokta var.

  • Ücretsiz ve ücretli VPN’ler: Ücretli VPN’ler, reklam, veri sınırı veya hız kısıtlaması olmadan çok daha iyi bir hizmet kalitesi sunar. Ayrıca daha çok özellik içeriyor. Orada iyi olan ücretsiz birkaç seçenek var ama online gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi olup olmadığı ücretli bir hizmetten daha fazladır.
  • Günlükler: İdeal olarak, sıfır etkinlik veya bağlantı günlükleri tutan bir VPN istersiniz. Diğerleri yalnızca bağlantı günlüklerini tutabilir, bu nedenle bu konuda rahat olup olmadığınıza bağlıdır. Bundan daha fazlası kesinlikle olmaz.
  • VPN’in bulunduğu yer: Gizlilik ve veri saklama yasaları devreye girdiğinden, bu başka bir önemli faktördür. “5 göz” konumuna dayalı bir hizmetten uzak durmak daha iyidir .
  • Güvenlik: VPN bağlantısı koptuğunda herhangi bir trafiği engelleyen bir acil anahtar gibi özellikler aramalısınız. Gizleme, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve daha fazlası gibi daha gelişmiş özellikler bazı hizmetlerde de mevcuttur.
  • Kullanım: Her VPN istediğiniz şeyi yapmanıza ve bazıları akış hizmetlerine erişimine izin vermez, diğerleri P2P dostu değildir ve birçoğunuzun ülkesinde veya çevresinde sunucuları olmayabilir. Ne için bir VPN’e ihtiyacınız olduğunu bulun ve bu özelliği sunmayanları filtreleyin.
  • Kullanım kolaylığı: Hemen hemen her VPN hizmetinin kullanımı çok kolaydır, ancak bazıları diğerlerine göre daha basit ve daha az özellik içerir (bu iyi bir şey olabilir). Sadece bir düğmeye dokunup bağlanmak istiyorsanız, birçok harika seçenek var. Birçoğu, isterseniz ayarlara ve özelliklere dalmanıza da izin verir.
  • Fiyatlandırma: Fiyatlandırma, bir şeyi seçerken genellikle en önemli faktördür. Nispeten uygun fiyatlı bir sürü mükemmel seçenek var. Uzun vadeli planlar çoğu zaman büyük indirimlerle gelir. Özel teklifler ve fırsatlar da genellikle mevcuttur.
vpn seçmek
Doğru VPN’i Seçmek

VPN Nasıl Kullanılır: Başlarken

Kayıt olmak

Doğru VPN hizmetini seçtikten sonra kayıt olmanız ve bunun için ödeme yapmanız gerekir. Çoğu durumda, bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresi gerekecektir. Çoğu VPN sağlayıcısı, e-posta adresinin müşteri hizmetleri dışında hiçbir şey için kullanılmayacağını garanti eder, ancak fazladan bir gizlilik katmanı eklemek için sahte bir hesap oluşturmak isteyebilirsiniz.

Banka kartları, kredi kartları ve Paypal gibi standart ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bazıları Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmanıza izin verir ve hatta bölgesel ödeme cüzdanları veya hediye kartları kullanma seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Mullvad gibi bazı VPN hizmetleri,  kaydolmak için bir e-posta adresi gerektirmeyerek anonimliği başka bir düzeye taşır. Hizmet ayrıca abonelikler için ödeme yapmak üzere kripto para birimi kullanımını teşvik ederek hizmetin sizinle ilgili çok az bilgiye sahip olmasını sağlar.

Uygulamaları indirme

Her iyi VPN hizmeti Android, iOS, macOS ve Windows gibi yaygın işletim sistemleri için uygulamalarla birlikte gelir. VPN’in ihtiyacınız olursa Linux sistemleri, oyun konsolları ve akış çubukları gibi diğer cihazları destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz ve görmeniz gerekir. 

Önce bir uygulamayı indirebilir ve kayıt sürecinden geçebilir veya önce VPN web sitesinde her şeyi kurabilirsiniz. Mobil uygulamalar Google Play Store ve App Store’da bulunacak ve diğer işletim sistemlerine yönelik bağlantılar VPN’nin web sitesinde kolayca bulunabilmelidir. İhtiyacınız olan uygulamaları indirip yükleyin, oturum açın ve hazırsınız.

vpn nasıl kullanılır
VPN Nasıl Kullanılır: Başlarken

VPN Sunucusuna Bağlanma

Çoğu uygulamada, VPN’i kullanmaya başlamak için dokunabileceğiniz belirgin bir bağlantı düğmesi bulunur. Size en yakın sunucu veya uygulamanın seçtiği sunucu, en düşük gecikmeyi ve en yüksek hızı sunacaktır. Hemen başlamak istiyorsanız, düğmeye dokunmanız yeterlidir ve hazırsınız.

Yine de, belirli bir konumdaki bir VPN sunucusuna nasıl bağlanacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir akış hizmetine erişmek için doğru sunucuya bağlanmanız gerekecektir. Bazı konumlar ve sunucular diğerlerinden daha P2P dostudur. Bazı VPN’ler, her sunucu konumunun ne için iyi olduğunu açıkça gösterir.

Örnek olarak ExpressVPN’i kullanarak, sizin için bir “akıllı konum” seçer (en düşük gecikmeye ve en yüksek hıza sahip sunucu). Belirli bir şey arıyorsanız, sunucuların tam listesini getirmek için “Seçilen konum”a dokunun. Ayrıca, daha sonra kolayca erişmek için tercih ettiğiniz seçeneklere favoriler ekleyebileceksiniz.

CyberGhost gibi bazı VPN’ler, Modlar ve Amaçlar sağlayarak varsayımları ortadan kaldırır. Ne yapmak istediğinizi seçebilirsiniz ve uygulama sizin için en iyi seçimi yapacaktır, bu da ilk kez kullananlar için idealdir.

VPN Sunucusuna Bağlanma
VPN Sunucusuna Bağlanma

Ayarlar ve Özellikler

Ayarlar ve özellikler bölümleri, her şeyin farklı görünmeye başladığı yerdir, ancak temel bilgiler kalır. Herhangi bir VPN ile, kill switch’i aramalı ve etkinleştirmelisiniz. Bunun Ağ Kilidi, İnternet Kapatma Anahtarı ve daha fazlası gibi farklı bir adı olabilir, ancak fikir her yerde aynıdır. Bu özellik, VPN bağlantısı kesilirse herhangi bir İnternet etkinliğini ve trafiğini engeller.

OpenVPN (UDP ve TCP), L2TP / IPSec ve PPTP gibi seçeneklerle birlikte VPN protokolünü seçme seçeneğini görebilirsiniz. OpenVPN kesinlikle en iyi seçenektir. Elbette bunu her zaman Otomatik olarak ayarlayabilirsiniz ve uygulama kararı verecektir. Ancak, VPN hala PPTP gibi daha eski protokolleri destekliyorsa bu her zaman ideal değildir.

Son olarak, tercih ettiğiniz hizmete bağlı olarak bazı gelişmiş özelliklerle karşılaşacaksınız. Bazı hizmetler reklam kaldırma ve kötü amaçlı yazılım koruması, şaşırtma sunucuları ve çok daha fazlasını sunar. Bu özellikler sizin için önemliyse, NordVPN ve Surfshark gibi VPN’ler mükemmel seçeneklerdir.

vpn ayarları ve özellikleri
Ayarlar ve Özellikler

VPN Önerilerimiz

Hem Nord hem de Surfshark çok daha fazla güvenlik özelliğine sahiptir ve aynı zamanda etraftaki en ucuz VPN’ler arasındadır. ExpressVPN, fiyat yelpazesinin diğer tarafında olsa da, aldığım bağlantı hızları nedeniyle tercihim olmaya devam ediyor. Ancak, kişisel deneyiminiz değişebilir. ExpressVPN, sanal özel ağ endüstrisindeki en güvenilir markalardan biridir. Sunucuları 94 ülkede ve dünya çapında 145 lokasyonda bulunmaktadır. ExpressVPN’in GFW’den kaçmak için Hong Kong’da gizli sunucuları bile var.

Cyberghost, VPN’in nasıl kullanılacağını bilmeyenler için harikadır. Her şeyi kategorize ederek işleri çok basitleştirir. Çok sayıda sunucu, kötü amaçlı yazılım engelleme gibi harika güvenlik özellikleri ve uygun fiyat etiketi de kendi lehine çalışır. Geçmişte bağlantı hızlarıyla ilgili sorunlar yaşadım, ancak bu zamanla gelişti.

vpn önerisi
VPN Önerilerimiz

Buraya kadar geldiyseniz, VPN nasıl kullanılır konusunda iyi bir fikriniz olmalı. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın