Zoom Nasıl Kullanılır? Zoom Nedir? 2021


Zoom nasıl kullanılır, Zoom nedir veya Zoom nasıl kurulur? Belki Zoom’un sunduğu özellikleri merak ediyorsunuzdur. COVID-19 virüsü nedeniyle birçok insanın evden çalışmaya başlaması nedeniyle bu günlerde sık sık duyulan sorular bunlar.

Zoom’da yeniyseniz, bir hesap oluşturmak, aracın temel ayarları ve özelliklerine aşina olmak, yapmanız gereken ilk şey olmalıdır. Bu kılavuz bunun için. Zoom nasıl kullanılır sorusunu, ilk olarak hangi ayarlarla oynamanız gerektiğini ve hangi özellikleri bilmeniz gerektiğini size açıklayacaktır. Devam Edelim.


Zoom Nedir?

ZOOM, Zoom Video Communications tarafından geliştirilen bir video tescilli yazılım programıdır. Ücretsiz plan, 40 dakikalık bir zaman kısıtlamasıyla 100’e kadar eşzamanlı katılımcıya izin veren bir görüntülü sohbet hizmeti sağlar. Kullanıcılar, ücretli bir plana abone olarak yükseltme seçeneğine sahiptir. En yüksek plan, 30 saate kadar süren toplantılar için 1.000’e kadar eşzamanlı katılımcıyı destekler. COVID-19 salgını sırasında Zoom’un uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve çevrimiçi sosyal ilişkiler için kullanımında büyük bir artış oldu. Bu artış, Zoom’un 2020’de 477 milyon indirme ile dünya çapında en çok indirilen 5. mobil uygulama olmasını sağladı.


Zoom Nasıl Kurulur?

Zoom nasıl kullanılır diye başlamadan önce onu kurmanız gerekir. Bu, bir hesap oluşturmak, gerekli uygulamaları indirmek ve birkaç temel ayara dikkat etmek anlamına gelir.

Bir hesap oluşturmak için Zoom’un kayıt sayfasını ziyaret edin ve ekrandaki talimatları izleyin. Tek yapmanız gereken iş e-posta adresinizi girmek, size bir e-postayla gönderilen bir bağlantı aracılığıyla hesabınızı etkinleştirmek ve adınızı ve istediğiniz bir şifreyi eklemek. Bu kadar.

Bir sonraki adım, kullanacağınız uygulamaları indirmektir. Hareket halindeyken toplantılara katılmayı planlıyorsanız PC, Android veya iOS cihazınız için uygulama bulunmaktadır. Yazılım bir tarayıcıda çalıştığından, uygulama olmadan PC’nizde bir Zoom toplantısına katılabilirsiniz. Ancak bu durumda özellik seti sınırlıdır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz uygulamayı edinmenizdir.

Bilgisayara İndir Google Play’den İndir APK Olarak İndir
zoom nasıl kurulur 2020
Zoom Nasıl Kurulur?

Şimdi kişisel bilgilerinizi ve birkaç önemli ayarı güncelleme zamanı. Önerdiğimiz ilk şey, kameranız kapatıldığında bir Zoom Meetings’de görünecek olan profil resminizi yüklemektir, bu da sizi daha profesyonel görünmenizi sağlar. İşi bitirmek için profil sayfanıza gidin, üstteki “Değiştir” bağlantısını tıklayın ve resminizi yükleyin. Profil sayfanızdayken, saat diliminin ve biçimin doğru ayarlandığından emin olmak için aşağı kaydırın.

Yapmanızı tavsiye ettiğimiz son şey, bir toplantıya katıldığınızda kamera ve mikrofonun varsayılan olarak açık mı yoksa kapalı mı olmasını istediğinize karar vermektir. Web istemcisinde mevcut olmadığından dolayı bu iki ayarı güncellemek için bilgisayarınızda Zoom uygulamasını açmanız gerekir.

İşte nasıl yapılacağı:

  1. Ayarlara erişmek için uygulamayı açın, oturum açın ve sağ üst köşedeki (profil resminizin altında) dişli çark simgesini tıklayın.
  2. Oradan, “Video” seçeneğini tıklayın ve “Toplantılara katılırken videomu kapat” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin / işaretini kaldırın.
  3. Sonra sol sütundaki “Ses”e tıklayın ve “Bir toplantıya katılırken mikrofonumun sesini kapat” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin / işaretini kaldırın.
  4. Değişiklikler otomatik olarak kaydedilecektir, böylece devam edip pencereyi kapatabilirsiniz.

Bunlar, ilk toplantınıza katılmadan önce güncellemenizi tavsiye ettiğimiz temel ayarlardır, ancak başka birçok seçenek de mevcuttur. Hazırsanız hepsini gözden geçirin ve önemsediklerinizi güncelleyin.


Zoom Nasıl Kullanılır?

Zoom nasıl kullanılır öğrenmek istiyorsanız, ana özelliklerine aşina olmalısınız. Gerçek bir toplantıya katılmadan önce bunu yapmanızı öneririz. Tek yapmanız gereken, bilgisayarınızda Zoom uygulamasını başlatmak ve “Yeni Toplantı” düğmesine basmak. Bu yeni bir toplantı başlatacak ve bu toplantıya katılan tek kişi siz olacaksınız, mevcut özelliklerle oynamanız için size bol miktarda huzur ve sessizlik sağlayacaktır. İşte bilmeniz ve denemeniz gereken ana konular:

Mikrofonunuzu ve kameranızı açın / kapatın: Mikrofon ve kamera kontrolleri sol alt köşede bulunur. İkisini de açmak veya kapatmak için mikrofon veya kamera simgesine tıklamanız yeterlidir. Diğer katılımcıları rahatsız edebilecek arka plan gürültüsünü önlemek için, konuşmadığınız zamanlarda mikrofonunuzun sesini kapalı tutmanızı öneririz.

Bir katılımcının sesini kapatma: Bu, yalnızca toplantı sahibi tarafından kullanılabilen bir özelliktir. Belirli bir kişiden gelen aşırı arka plan gürültüsü varsa (arka planda çığlık atan çocukları gibi), toplantı sahibi mikrofonunu basit bir tıklama ile kapatabilir. Bunu yapmak için, görev çubuğunda bulunan “Katılımcıları yönet” düğmesini tıklayın ve ardından farenizi bir katılımcının adının üzerine getirdiğinizde görünen mavi “Sessiz” düğmesini tıklayın.

Elinizi kaldırın: Ne zaman konuşmak isterseniz, elinizi sanal olarak kaldırarak toplantı sahibine sinyal gönderebilirsiniz. Ev sahibi daha sonra size konuşma veya soru sorma sözü verecektir. Bu, birden fazla kişinin aynı anda konuşmasını engelleyen harika bir özelliktir. Kullanımı da basit. Görev çubuğundan “Katılımcılar” seçeneğini seçin ve ardından sağ tarafta görünen bölümün altında “El Kaldırma” seçeneğine tıklayın.

Toplantıyı kaydedin: Her Zoom toplantıları kaydedilebilir. Bu harika bir özelliktir, çünkü toplantıya katılamayan çalışanların daha sonra kontrol etmelerine olanak tanır. Kayda başlamak için, görev çubuğundaki “Kaydet” düğmesine basmanız yeterlidir. Kayıtlar cihazınıza veya buluta kaydedilebilir, ancak ikincisi ücretsiz planlarda mevcut değildir. Ayrıca, bu özelliğin bir toplantının sahibi tarafından yönetildiğini de unutmayın.

Meslektaşlarınızla sohbet edin: Zoom, bir toplantı sırasında sorular sormak ve geri bildirimde bulunmak gibi şeyler için harika olan entegre bir sohbet özelliğine sahiptir. Kullanmak için görev çubuğundaki “Sohbet” düğmesine basın, görüntülenen sağ sütuna mesajınızı yazın ve enter tuşuna basın. Mesaj varsayılan olarak bir grup kanalına gönderilecektir, yani herkes onu görebilecek. Metin alanının yukarısındaki açılır menüden adını seçerek bir meslektaşınıza özel bir mesaj gönderme seçeneğiniz de vardır.

Ekranınızı paylaşın: Zoom, iş odaklı bir video konferans aracı için sahip olunması gereken bir araç olan ekran paylaşımını destekler. Başlamak için, görev çubuğundaki “Ekranı Paylaş” seçeneğine basın ve ardından tarayıcınızın veya bilgisayarınızda çalışan bir uygulamanın görünümünü paylaşmak isteyip istemediğinizi seçin. Daha yaratıcı bir yaklaşıma izin veren bir beyaz tahta seçeneği de mevcuttur. Ek olarak, hassas verileri gizlemek için ekranınızın yalnızca bir bölümünü paylaşmayı seçebilirsiniz.


zoom nasıl kullanılır
Zoom Nasıl Kullanılır?

Zoom Toplantısına Nasıl Katılınır?

Hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, Zoom Toplantısına katılmak çocuk oyuncağıdır. Toplantının sahibi sizinle bir bağlantı paylaşacak ve tek yapmanız gereken ona tıklamak. Cihazınızdaki uygulama otomatik olarak başlayacak ve sizi toplantıya bağlayacaktır.

Bir Zoom toplantısına internet bağlantısı olmadan normal bir telefonla katılabilirsiniz.

Diğer seçenek, toplantı sahibinin dokuz numaradan oluşan toplantı kimliğini sizinle paylaşmasıdır (örnek: 000-000-000). Bu durumda, cihazınızda Zoom uygulamasını açmanız, mavi renkli “Katıl” düğmesini tıklamanız, toplantı kimliğini yazmanız ve “Toplantıya Katıl” a basmanız gerekir. Bazı durumlarda, size sağlanacak bir şifre de yazmanız gerekir.

Üçüncü seçenek, Zoom toplantısı için e-posta davetinde listelenen telefon numaralarından birini arayarak bir toplantıya katılmaktır. Yoldaysanız ve internet bağlantısına erişiminiz yoksa bu harika bir seçenektir. Ancak, e-postanızı kontrol edemeyeceğiniz için, arayacağınız numarayı size kısa mesaj göndermesi gerekecektir.


zoom toplantısına katılma 2020
Zoom Toplantısına Nasıl Katılınır?

Zoom Toplantısı Nasıl Oluşturulur?

Zoom nasıl kullanılır hakkındaki makalemizden öğrenmeniz gereken en önemli şey toplantı odası oluşturmaktır. Zoom toplantısı oluşturmanın en kolay yolu, cihazınızda Zoom uygulamasını açmak ve “Yeni Toplantılar” seçeneğini tıklamaktır. Orada, birkaç seçeneğiniz var. İlki, sol üst köşedeki (yeşil kilidin yanında) simgeye tıklamak, toplantının URL’sini veya kimliğini kopyalamak ve ardından bunları Slack’te veya kullandığınız başka bir sohbet uygulamasında ekibinizle paylaşmaktır. Kişiler daha sonra bağlantıya tıklayarak veya Zoom uygulamasını açıp toplantının kimliğini yazarak toplantıya katılabilir.

Diğer seçenek, görev çubuğundaki “Davet et” düğmesine tıklamak, Kişiler klasöründen toplantıya davet etmek istediğiniz kişileri seçmek ve “Davet Et” düğmesine tıklamaktır. Bu, seçtiğiniz kişilere, toplantının bağlantısını, toplantının kimliğini ve toplantıya bir telefonla katılmak isterlerse arayabilecekleri birkaç numarayı içeren bir e-posta gönderecektir.

Bir Zoom toplantısı planlayabilir ve bunu sadece birkaç tıklamayla takvime ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, Google Takvim’in yardımıyla önceden bir toplantı planlayabilirsiniz . Başlamak için, cihazınızda Zoom uygulamasını açın, “Planla” seçeneğini tıklayın ve toplantının tarihi ve saati dahil olmak üzere zorunlu alanları doldurun. Ardından, sizi Google Takvim’in web sitesine götürecek “Planla” düğmesini tıklayın.

Buradan, toplantıya davet etmek istediğiniz kişileri ekleyebilirsiniz, tüm verilerin doğru olup olmadığını iki kez kontrol edin, “Kaydet” i tıklayın ve ardından katılımcıların gerekli tüm ayrıntılarla bir e-posta alması için “Gönder” seçeneğini seçin.

zoom toplantısı oluşturma 2020
Zoom Toplantısı Nasıl Oluşturulur?

Zoom Toplantısı Nasıl Sonlandırılır?

Toplantı sahibiyseniz, sağ alt köşedeki “Toplantıyı Sonlandır” düğmesine tıkladığınızda görünen iki seçeneğiniz vardır. İlki, basıldığında tüm katılımcıları toplantıdan çıkaracak olan “Herkes için toplantıyı sonlandır”dır. İkincisi, yalnızca sizi toplantıdan çıkaracak ve ekibin geri kalanının isterlerse konuşmaya devam etmelerine olanak tanıyan “Toplantıdan ayrıl” seçenekleridir.

Bir toplantının sahibi değilseniz, yalnızca tıklandığında oturumunuzu kapatacak “Toplantıdan ayrıl” seçeneğine sahip olacaksınız. Toplantı sahibi tüm katılımcılar için toplantıyı bitirirse bu seçeneğe tıklamanız gerekmez, bu durumda otomatik olarak çıkış yaparsınız.

zoom toplantı sonlandırma 2020
Zoom Toplantısı Nasıl Sonlandırılır?

Buraya kadar geldiyseniz, artık Zoom nasıl kullanılır sorusunun cevabını, ana özelliklerini ve bir toplantıyı nasıl başlatacağınızı, toplantıya nasıl katılacağınızı ve sonlandıracağınızı biliyorsunuz. Oynayabileceğiniz birçok başka özellik ve ayar olmasına rağmen, bilmeniz gereken ana şeyler bunlar.

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın