Görselle Arama Nasıl Yapılır? – Mobil 2021

Google’da görselle arama nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Aslında, özellikle bir bilgisayarda yapmak gerçekten çok kolay.

PC’de Görselle Arama Google:

  1. Tek yapmanız gereken images.google.com adresini ziyaret etmektir.
  2. Küçük kamera simgesini tıklayın ve ardından bir resmin URL’sini yapıştırın veya bilgisayarınızdan bir tane yükleyin.
  3. Bundan sonra, arama düğmesini tıkladığınızda Google size bu resimleri kullanan tüm web sitelerini, resmin diğer boyutlarını ve aradığınıza benzer görselleri gösterecektir.

Bu kullanışlı özellik Android cihazlarda da kullanılabilir ve işlem oldukça basit olmasına rağmen, yukarıda açıklananla karşılaştırıldığında biraz farklıdır. Ayrıca, bunu yapmanın birden fazla yolu vardır, bu da bazı kullanıcılar için karışıklığa neden olabilir.

Endişelenmenize gerek yok. Android cihazınızda Google’ın görsel aramasını nasıl adım adım yapacağınızı göstereceğiz.

Görselle Arama Yöntemleri:

Google’da Görselle Arama 1: Chrome’u Kullanın

Android cihazınızda Google görselle arama yapmanın en hızlı ve en kolay yolu Google’ın Chrome tarayıcısını kullanmaktır. Web’e göz attığınızı ve aramak istediğiniz ilginç bir resme rastladığınızı varsayalım. Tek yapmanız gereken görüntüye dokunup basılı tutmak ve ekranınızda çeşitli seçeneklere sahip menü belirdiğinde, “Bu resmi, Google üzerinde ara”ya dokunmanız yeterlidir.

Hepsi bu kadar. Basit, değil mi? İşleri sizin için daha da kolaylaştırmak için, Google’ın görselle aramanın nasıl yapılacağı hakkında adım adım talimatlar hazırladık:

Adım Adım Talimatlar:

1. Adım: Chrome’u açın ve aramak istediğiniz bir resim bulun.

2. Adım: Resme uzun dokunun.

3. Adım: “Bu resmi, Google üzerinde ara” seçeneğini belirtin.

Chrome'da görselle arama 2020
Chrome’da Görselle Arama

Google’da Görselle Arama 2: ctrlq.org’u Kullanın

Aramak istediğiniz görüntünün Android cihazınıza kaydedilmesi durumunda, işi yapmak için farklı bir araç kullanmanız gerekir. Ctrlq.org/google/images adresine gidin, “Upload Image”ye dokunun, görseli yükleyeceğiniz yeri seçin ve ardından resimlerden birini seçin. Resim yüklendikten sonra, “Show Matching Images”e hafifçe dokunun ve hazırsınız.

Dikkat çekmeye değer önemli bir şey, zaten cihazınızda olanı seçmek yerine, fotoğraf çekme ve geriye doğru arama seçeneğiniz de olmasıdır. Google’da görselle aramanın nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Adım Adım Talimatlar:

1. Adım: ctrlq.org/google/images adresini ziyaret edin.

2. Adım: “Upload Image” ye dokunun.

3. Adım: Görseli yükleyeceğiniz yeri veya yöntemi seçin.

4. Adım: Görseli seçin.

5. Adım: “Show Matching Images”e hafifçe dokunun.

ctrlq.org'da resimle arama 2020
ctrlq.org’da Resimle Arama

Google’da Resimle Arama 3: Uygulama Kullanın

Cihazınızda bulunan resimler için birden fazla Google resimle arama yaparsanız, biraz zaman kazanmak için muhtemelen özel bir uygulama indirmek en iyisidir. Kullanabileceğiniz en iyi olanlardan biri, ctrlq.org ile aynı şekilde çalışan “Search By Image” isimli uygulama.

Google Play’den İndir

Uygulama ile Google’da resimle arama yapmak için uygulamayı açın ve sağ alt köşedeki + simgesine hafifçe dokunun. Ardından “Image Gallery”yi seçin, resimlerden birini seçin ve aradığınız tüm bilgileri ekrana getirecek olan arama düğmesine dokunun. Tıpkı ctrlq.org’da olduğu gibi, galerinizden bir tane seçmek yerine kamerayla da fotoğraf çekebilirsiniz. Google’da resimle aramanın nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Adım Adım Talimatlar:

1. Adım: Görselle Arama uygulamasını indirin ve açın.

2. Adım: Sağ alt köşedeki + simgesine dokunun.

3. Adım: “Image Gallery”yi seçin.

4. Adım: Galerinizden bir resim seçin.

5. Adım: Ekranın altındaki arama düğmesine dokunun.

Görselle arama uygulaması 2020
Görselle Arama Uygulaması

Görselle Arama Hakkında Düşünceleriniz

Hepsi bu kadar millet. Google’da bir görselle arama işlemi, hangi yöntemi kullandığınıza bakılmaksızın oldukça basittir. Eğer söylemek istediğiniz bir şey varsa yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın