Wi-Fi Açılmıyor veya Çalışmıyor – KESİN ÇÖZÜM

Wi-Fi sorunu mu yaşıyorsunuz? Acınızı kesinlikle hissediyoruz. Wi-Fi açılmıyor veya çalışmıyorsa deneyebileceğiniz ve hiçbiri herhangi bir teknik bilgi gerektirmeyen birkaç şey var. Her çözümün tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer, bu nedenle bu listenin tamamını hemen gözden geçirebileceksiniz.

Wi-Fi ile ilgili sorunlarınızı çözmesini umduğumuz en yaygın düzeltmelerden birkaçını aşağıda listeledik. Başlayalım.


Temel Bilgilerle Başlayın

Wi-Fi’niz çalışmıyorsa, yapılacak ilk şey en temel ayarları kontrol etmektir. İlk olarak, cihazınızda Wi-Fi’yi açtığınızdan emin olarak başlayın. Ayrıca, cihazınızın web’e bağlanmasını engelleyeceğinden, Uçak modunun etkin olmadığından emin olun. Bunlar ULTRA bariz şeyler gibi görünebilir, ancak çoğu zaman bunlar insanların kontrol etmeyi düşündükleri son şeylerdir!

Bu iki şey kontrol edilirse, sonraki adım doğru internete bağlı olduğunuzdan emin olmaktır. Sizinki yerine komşunuzun ağına bağlanmaya çalışmak yaygın bir hatadır, özellikle de rastgele harflerden ve sayılardan oluşan benzer adları varsa. Ayrıca, modeminizin şifresini iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Ağ kurulduktan sonra değiştirmediyseniz, modeminizin bir yerine yapıştırılmış bir etikette şifreyi bulabilirsiniz.

Temel Bilgilerle Başlayın
Temel Bilgilerle Başlayın

Wi-Fi Açılmıyor ise Bluetooth’u Kapatın

Bluetooth, Wi-Fi ağlarına müdahale etmeyi sever, çünkü her ikisi de 2,4 GHz radyo frekansı üzerinden sinyal gönderir. Bazen Bluetooth internete erişimi tamamen keserken, diğer durumlarda hızı önemli ölçüde yavaşlatır. Sorunu çözmek için modeminizi 5GHz bandına geçirin.

Bunu test etmek kolaydır. Açıksa, cihazınızda Bluetooth’u kapatın ve sorunu çözüp çözmediğine bakın. Varsa ve destekliyorsa, önerimiz modeminizi 2,4 GHz bandından 5 GHz bandına geçirmenizdir. Bu, Wi-Fi ile ilgili sorunlara neden olmadan cihazınızda Bluetooth kullanmanıza izin verir. Bunu modeminizin ayarlarından değiştirebilirsiniz.

wi-fi açılmıyor veya çalışmıyor
Wi-Fi Açılmıyor ise Bluetooth’u Kapatın

Modeminizi ve Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bu, teknolojiyle ilgili birçok sorunu çözdüğü bilinen basit bir düzeltmedir. Modeminizi yeniden başlatarak başlayın: tüm kabloları cihazdan çıkarın ve birkaç dakika bekleyin. Tekrar prize taktıktan sonra, cihazın kurulması için bir veya iki dakika bekleyin. Beklerken telefonunuzu, tabletinizi , dizüstü bilgisayarınızı veya kullandığınız diğer cihazları yeniden başlatın.

Hem cihazınız hem de modeminiz çalışmaya başladığında, bunun sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için Wi-Fi’yi açın. Hala Wi-Fi açılmıyor veya çalışmıyorsa, bir sonraki adıma geçme zamanı.

Modeminizi ve Cihazınızı Yeniden Başlatın
Modeminizi ve Cihazınızı Yeniden Başlatın

Wi-Fi Açılmıyor veya Çalışmıyorsa Deneyebileceğiniz Diğer Çözümler

Şimdiye kadarki düzeltmelerin hiçbiri işe yaramadıysa, deneyebileceğiniz birkaç tane daha çözüm var. Aşağıda en yaygın olanlardan birkaçını listeledik:

  • Yaklaşın: Wi-Fi’nizin çalışmamasının nedeni, modeminizden çok uzakta olmanız olabilir. Cihazınızı alın ve modeminize mümkün olduğunca yaklaştırıp bağlanmayı deneyin.
  • Sorun giderme: Windows PC’nizde Wi-Fi sorunları yaşıyorsanız, görev çubuğundaki Wi-Fi simgesine sağ tıklayın, “Sorun giderme” seçeneğini seçin ve cihazın işini yapmasını bekleyin. Tüm işlemin tamamlanması bir dakikadan az sürüyor ve bağlantı sorunlarımı şimdiye kadar birçok kez çözdü.
  • Wi-Fi ağını unutun ve yeniden bağlanın: Bu, başka bir hızlı ve kolay düzeltmedir. İşlem, cihazınıza ve işletim sisteminize bağlı olarak farklılık gösterir, ancak bir Android telefon kullanıyorsanız, ayarlarda Wi-Fi seçeneğini bulun ve ağınızı seçin. Ardından ekranınızda “Unut” düğmesini de içeren bazı bilgiler penceresi açılacaktır. Düğmeye dokunun ve ardından parolanızla aynı ağa yeniden bağlanın.
  • Modeminizi güncelleyin veya bilgisayarınızı geri alın:  Nadir durumlarda, Wi-Fi modeminizin Windows PC’nizde çalışmasını engelleyen kötü bir güncelleme almış olabilir. Bu durumda, modeminizin bu sorunu gideren yeni bir güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa, çözüm, PC’nizi önceki bir sürüme geri almaktır.
  • Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın: Bu, en iyi seçenek olmaktan uzaktır, ancak başka hiçbir şey işe yaramazsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işi yapılabilir. Bağlantı sorunlarına neden olabilecek yazılım hataları da dahil olmak üzere tüm verileri cihazınızdan siler ve her şeyi orijinal ayarlarına geri yükler. Ancak bu yola girmeden önce cihazınızdaki verileri yedeklediğinizden emin olun.
Wi-Fi Açılmıyor veya Çalışmıyor Çözümler
Wi-Fi Açılmıyor veya Çalışmıyorsa Deneyebileceğiniz Diğer Çözümler

Arama Yap

Bu gönderide listelenen tüm düzeltmeleri denediniz mi, ancak Wi-Fi’niz hala çalışmıyor mu? Eğer öyleyse, bir arama yapmak zorunda kalma şansınız var. Ancak bunu yapmadan önce, sorunun cihazınızda mı yoksa modeminizde mi olduğunu anlamaya çalışın. Wi-Fi ağınıza mümkün olduğunca çok cihaz bağlamayı deneyin. Hiçbiri çevrimiçi olamazsa, sorun modeminizde veya ağdadır. Ancak bunlardan yalnızca biri bağlanamıyorsa, söz konusu cihazda bir sorun olması muhtemeldir.

İlk durumda, internet sağlayıcınızı arayın. Bölgenizde ağ ile etkileşime neden olan herhangi bir sorun olup olmadığını veya modeminizde bir sorun olup olmadığını kontrol edebilir. Modeminiz suçlanacaksa, internet sağlayıcınız onu değiştirmek için bir adam gönderebilir.

Yaşadığınız Wi-Fi ile ilgili sorunlardan cihazınız sorumluysa, onu tamir ettirmeniz gerekecek. Bu durumda, cihaz hala garanti kapsamındaysa üreticiyi arayın. Eğer süresi dolmuşsa, masrafları size ait olmak üzere tamir ettirmeniz gerekir.

wi-fi çalışmıyorsa internet sağlayıcınızı ara
Arama Yap

Wi-Fi Sorununuz Düzeldi Mi?

Bunlar, Wi-Fi sorunlarınız için en temel ve yaygın çözümlerden bazılarıdır, ancak yalnızca bunlar değildir. Bunlardan herhangi biri bağlantı sorunlarınızı çözdü mü? Yorumlarda hangisi olduğunu bize bildirin!

Nasıl Yapılır? Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Yorum yapın